• Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych w Kałuszynie
     • Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych w Kałuszynie

     • Dnia 23 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Kałuszynie odbył się Pierwszy Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach: kl. IV-V oraz VI-VII. Uczniowie wykazywali się  szerokim zakresem wiedzy o Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii. Pytania dotyczyły zarówno historii, literatury, przyrody, geografii, zabytków, rodziny królewskiej jak i szeroko pojętej kultury tych krajów, poczynając od  ubioru a kończąc na kuchniach narodowych. Naszą szkolę reprezentowali: Mikołaj Więsik z kl.V oraz Patryk Jęda z kl. VII. Zarówno Patrykowi jak i Mikołajowi zabrakło dosłownie łutu szczęścia, by znaleźć się w gronie laureatów.  Pamiątkowe dyplomy będą miłym wspomnieniem  zmagań z wiedzą. Dziękujemy chłopcom za chęci, odwagę  i zaangażowanie w zdobywanie wiedzy. Zachęcamy innych, by w przyszłych latach też chcieli sięgać po laury.

      Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Tomasza Więsika, który dowiózł uczniów na konkurs.

      Wiecej o konkursie można przeczytać na stronie Organizatora 

    • Odblaskowa pierwsza klasa
     • Odblaskowa pierwsza klasa

     • Dnia 14 listopada 2017 roku uczniowie klasy pierwszej wyjechali do Szkoły Podstawowej w Kołbieli, na lekcję w ramach programu „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” . Imprezę zorganizował Urząd Gminy w Kołbieli i WORD w Warszawie. Na ciekawej pogadance, połączonej z pokazem multimedialnym, zostały poruszone problemy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym najmłodszych jego uczestników. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach, a na koniec otrzymały upominek - odblaskowy pakiet, który ma zapewnić bezpieczeństwo naszych milusińskich w ruchu drogowym.  Czekamy na kolejne, obiecane, spotkania.

          

    • Święto Odzyskania Niepodległości
     • Święto Odzyskania Niepodległości

     • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole miała miejsce uroczystość, podczas której świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W trakcie akademii można było usłyszeć pieśni takie jak: "Piechota", "Rozkwitały pąki białych róż", czy "Rota", w wykonaniu szkolnego chóru. Uczniowie klasy VII przygotowali natomiast lekcję historii, w której zaprezentowali dzieje Polski i Polaków w okresie zaborów. Wspominaliśmy ogromne zasługi Józefa Piłsudskiego, Jana Henryka Dąbrowskiego, Fryderyka Chopina oraz Henryka Sienkiewicza.

      Przed pamiątkową tablicą poświęconą Feliksowi Zawadzie - żołnierzowi II wojny światowej złożono kwiaty i zapalono znicze. Wszyscy uczniowie przypięli białoczerwoną wstążeczkę - symbol flagi naszego kraju.

       Uroczystość przygotowali pani Dorota Ziubińska-Matla i pan Maciej Kowalczyk.

     • Sukcesy Igi Więsik

     • Nasza siódmoklasistka Iga Więsik, to uczennica wszechstronnie uzdolniona. W październiku wzięła udział w dwóch konkursach o  zupełnie różnym zakresie przedmiotowym.

                  W przyrodniczym konkursie edukacyjnym dla szkół z terenu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Czesława Łaszka – „Mazowieckim borem, lasem” w kategorii konkurs wiedzy dla klas VII SP oraz gimnazjalnych, Iga zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy Idze, która uzyskała 30 punktów na 38 możliwych, wykazując się nie tylko wiedzą teoretyczną na temat siedlisk leśnych MPK, ale także umiejętnością rozpoznawania gatunków roślin runa leśnego. Opiekunem Igi w konkursie przyrodniczym była pani Jolanta Górka – nauczyciel biologii.

      Wyniki konkursu http://parkiotwock.pl/aktualnosci-mpk/item/601-wyniki-konkursu-mazowieckim-borem-lasem

       

                  W XIV Powiatowym Konkursie Krasomówczym „Poznajemy swoją małą ojczyznę” Iga zdobyła także wyróżnienie. Uczennica zaprezentowała tekst dotyczący patrona naszej szkoły – ks. Jana Twardowskiego, który przygotowała samodzielnie pod kierunkiem polonisty pani Moniki Waszelewskiej – Kot.

       

      Idze składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

    • Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
     • Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     • W ramach tego święta w naszej bibliotece zorganizowano wiele atrakcji, które miały na celu promocję szkolnej biblioteki, jej zbiorów, a także propagowanie czytelnictwa i pięknego czytania.

      Na korytarzu pojawiły się gazetki i tablice z materiałami zachęcającymi do czytania książek – „Zalety czytania książek” oraz zdjęcia z portalu społecznościowego facebook „Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki”.

      24 października odbyła się druga edycja Konkursu Pięknego Czytania. Z księgozbioru bibliotecznego uczniowie wszystkich klas wybrali sobie książki, a z nich fragment, który zaprezentowali podczas eliminacji klasowych. Do etapu szkolnego zakwalifikowało się 19 osób. Poniżej przedstawiamy książki, które czytelnicy wybrali do zaprezentowania poprzez piękne, głośne czytanie przed jury.

      L.p.

      klasa

      Imię i nazwisko czytelnika

      Tytuł książki - autor

      1.

      I

      Natalia Michalska

      Grzybobranie” - Dorota Gellner

      2.

      I

      Adrianna Ćwiek

      Czarna krowa” - Natalia Usenko

      3.

      II

      Ewelina Możdżonek

      Martynka i kucyk” - Delahaye Gilbert

      4.

      II

      Dominika Lewińska

      Martynka i spotkanie z duchami” - Delahaye Gilbert

      5.

      II

      Katarzyna Górska

      Martynka i cztery pory roku” - Delahaye Gilbert

      6.

      III

      Aleksandra Czajka

      Pewnego razu w Nibylandii” - Kiki Thorpe

      7.

      III

      Adam Bąk

      Szewczyk Dratewka” - Janina Porazińska

      8.

      III

      Aleksandra Wirtek

      Harry Potter i Zakon Feniksa” - Joanne K. Rowling

      9.

      IV

      Wojciech Kowalczyk

      Polowanie na klasztorny eliksir” - Brigitte Krautgartner

      10.

      IV

      Gabriela Młot

      Przyjaciele” - Grzegorz Kasdepke

      11.

      IV

      Zofia Czajka

      Jaga Czekolada i baszta czarownic” - Agnieszka Mielech

      12.

      V

      Maciej Więsik

      Do przerwy 0:1” - Adam Bahdaj

      13.

      V

      Osica Korneliusz

      Koszmarny Karolek” - Francesca Simon

      14.

      V

      Jan Błaszczyk

      Harry Potter i więzień Azkabanu” - Joanne K. Rowling

      15.

      VI

      Natalia Rokicka

      Dziecko Noego” - Eric-Emmanuel Schmitt

      16.

      VI

      Julia Przysowa

      Hobbit” - J.R.R. Tolkien

      17.

      VII

      Julia Nalazek

      Brat” - Emilia Kiereś

      18.

      VII

      Iga Więsik

      Szatan z siódmej klasy” - Kornel Makuszyński

      19.

      VII

      Patryk Jęda

      Szatan z siódmej klasy” - Kornel Makuszyński

       

      Kolejną akcją biblioteczną w październiku była wystawa książek z dzieciństwa naszych nauczycieli.

      Z nostalgią i sentymentem nauczyciele wspominają: „Karolcię”, „Tajemniczy ogród”, „Chłopców z Placu Broni”, serię przygód Tomka autorstwa Alfreda Szklarskiego, przygody”Muminków”, „Dzieci z Bullerbyn”, oraz „Anię z Zielonego Wzgórza”, a także popularne przez wieki „Baśnie” Jana Chrystiana Andersena.

      Podsumowaniem działań było święto naszej szkolnej biblioteki. W trakcie tej uroczystości ogłoszono wyniki Konkursu Pięknego Czytania, a nagrodzeni uczniowie pięknie przeczytali całej społeczności szkolnej wybrane fragmenty książek. Wszyscy uczestnicy konkursy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy dostali książki ufundowane przez Radę Rodziców.

      Wyniki II edycji Konkursu Pięknego Czytania

       

      Kategoria I --------klasy I – III

       

       

      1. Aleksandra Wirtek – klasa III

       

       

      1. Natalia Michalska – klasa I

       

                   Adam Bąk – klasa III

       

       

      1. Ewelina Możdżonek – klasa II

       

       

       

      Kategoria II --------klasy IV – VII

       

       

       

      1. Gabriela Młot – klasa IV

       

                   Iga Więsik – klasa VII

       

       

      1. Wojciech Kowalczyk – klasa IV

       

       

      1. Korneliusz Osica – klasa V

       

       

                  Jan Błaszczyk – klasa V

       

       

      Inną atrakcją dla użytkowników biblioteki szkolnej było nagrodzenie najlepiej czytającej klasy oraz najlepszych czytelników. Tę rywalizację wygrała klasa II, a najlepszymi czytelnikami w tym roku szkolnym są na razie: Ada Ćwiek, Natalia Michalska, Kasia Górska, Ewelina Możdżonek i Natalia Rokicka.

      Bibliotekarze przygotowali także ogromną kartę z życzeniami dla naszej biblioteki, na której uczniowie mogli wpisać życzenia. Najczęściej powtarzającym się było powiększenie lokalu biblioteki oraz zakup nowości wydawniczych. To ostatnie już się spełniło – w ostatnich dniach października dotarły do biblioteki cztery paczki nowych książek! Zakupy można było zrealizować dzięki uczestnictwu szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Księgozbiór biblioteczny naszej szkoły powiększył się o 187 nowych książek o wartości 3100 zł.

      Słodkie ciasteczka i czekoladki zwieńczyły obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Nie znaczy to, że biblioteka szkolna zapada w zimowy sen. Nowe książki trzeba zarejestrować, nadać im „dowód tożsamości” – czyli założyć kartę książki i wypożyczać czytelnikom. Bibliotekarze zachęcają do odwiedzania biblioteki, wypożyczania książek, ale przede wszystkim do ich czytania.

      Pamiętajcie – każdy dzień jest dobry na czytanie!!!

       

      Małgorzata Szostak

      Halina Rżysko


       

    • Śubowanie pierwszoklasistów
     • Śubowanie pierwszoklasistów

     • Dnia 19 października uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w uroczystości pasowania na ucznia. Licznie zgromadzeni rodzice wraz z uczniami aktywnie uczestniczyli w zabawach mających na celu pokazanie, że nasze pierwszaki są gotowe, by złożyć uroczysty akt ślubowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce. Tekst ślubowania odśpiewano, a następnie pani dyrektor Małgorzata Szostak dokonała pasowania na ucznia oraz wręczyła uczniom legitymacje szkolne. Rodzice i Rada Rodziców rozdali dzieciom drobne upominki. Na koniec można było skosztować czegoś słodkiego. Pierwszaki witamy w naszej szkolnej społecznośći!!!

       

       

     • Dzień otwarty

     • Zapraszamy Rodziców na dzień otwarty, który odbędzie się w czwartek - 26 października 2017 roku od godziny 17.00 do 19.00.

      Nauczyciele będą udzielać informacji na temat ocen i zachowania uczniów w wyznaczonych godzinach w sali gimnastycznej.

       

    • Konkurs pięknego czytania
     • Konkurs pięknego czytania

     • Zapraszamy czytelników biblioteki szkolnej do konkursu pięknego czytania. Akcja nawiązuje do Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który przypada na październik.

      Regulamin konkursu

       

      1. W konkursie biorą udział uczniowie wybrani w eliminacjach klasowych przeprowadzonych przez wychowawcę klasy.

      2. Laureaci eliminacji klasowych (2 lub 3 osoby) przystępują do konkursu w bibliotece szkolnej.

      3. Uczniowie wypożyczają w szkolnej bibliotece książkę i wybierają fragment z tej książki.

      4. Uczniowie klas I- III wybierają fragment liczący około pół strony, natomiast uczniowie klas IV – VII fragment mieszczący się przynajmniej na jednej stronie.

      5. Uczniowie zgłaszają do organizatora konkursu wybraną książkę i jej fragment do 20 października.

      6. Uczniowie przygotowują się do prezentacji tekstu w domu.

      7. Konkurs odbędzie się we wtorek 24 października 2017 roku i jest nawiązaniem do Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

      8. Czytanie ocenia komisja składająca się z dwóch osób.

      9. Ocenie podlega: poprawność, interpretacja, dykcja i intonacja czytanego tekstu oraz trudność wybranego tekstu.

      10. Miejsce pierwsze zdobywa uczeń, który ma największą liczbę punktów, kolejno – drugie i trzecie.

      11. Pierwsze trzy miejsca są nagradzane książkami.

      12. W konkursie może być przyznane wyróżnienie.

      13. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy uczestnika.

      14. Nagrody oraz dyplomy funduje Rada Rodziców.

      15. Uczniowie, którzy zdobyli nagrody w konkursie zaprezentują wybraną książkę i przeczytają nagrodzony tekst na imprezie pn. „Święto biblioteki szkolnej” 25 października 2017 roku.

      16. Kwestie nie ujęte w niniejszym regulaminie rozstrzyga organizator konkursu.

                                                                                                                                                                       

           Organizator: Małgorzata Szostak i Halina Rżysko

    • Malowany październik 2017
     • Malowany październik 2017

     • Tegoroczny plener plastyczny organizowany przez Mazowiecki Zespół Krajobrazowy odbył się 7 października 2017 r. w Ośrodku edukacyjno - muzealnym  Baza „Torfy” w Karczewie.

      Celem spotkania było zwrócenie uwagi uczestników na piękno otaczającego świata oraz ukazanie walorów przyrodniczych Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. 

      Jak co roku nasza szkoła chętnie wzięła udział w tych plastycznych warsztatach, a reprezentowali nas uczniowie z klasy IV, V i VII pod opieką p. Doroty Ziubińskiej - Matla. Na uczestników, jak zwykle czekało mnóstwo atrakcji - stanowiska pracy dla szkół, profesjonalne materiały plastyczne oraz słodki poczęstunek. Bogata wyobraźnia uczestników sprawiła, że powstały prawdziwe arcydzieła sztuki. Uczestnicy pleneru mieli dostęp do różnorodnych materiałów plastycznych. Prace zostały wykonane różnymi technikami rysunkowymi i malarskimi (akryl, pastele, akwarela). Uczniowie w trakcie pleneru wykazali się pomysłowością i własną wizją ukazania walorów jesiennego krajobrazu. Jedną z atrakcji była możliwość zwiedzania zbiorów flory i fauny MPK. Plener zakończył się wspólnym pozowaniem do zdjęć. A jakie dzieła powstały w trakcie pleneru pokazujemy w albumie fotograficznym. 

     • Ubezpieczenie

     • Przypominamy rodzicom o składce na ubezpieczenie dziecka. Do ubezpieczenia uczniów wybrano firmę PZU,a składkę ustalono na 50 zł. Termin wpłaty upływa 20 października.

      Ubezpieczenie dziecka jest dobrowolne.

    • Catering
     • Catering

     • Dostawcę obiadów do naszej szkoły wyłoniono na podstawie zapytania cenowego przeprowadzonego na początku września. Zapytanie skierowane zostało do następujących firm:

      1. "Złoty Kurczak" z siedzibą w Mińsku Mazowieckim - firma odmówiła współpracy;

      2. "Raj Catering" - z siedzibą w Dziechcińcu - brak odpowiedzi;

      3. "Bistro 50" - z siedzibą w Kołbieli - 28 zł/tydzień

      4. "Kwiakra" z siedzibą w Lipinach Starych - 27,50 zł/tydzień;

       

      Wybrano firmę "Kwiakra", która przedstawiła najtańszą ofertę cenową.


      Catering będzie dostarczany od 2 października 2017 roku - od poniedziałku do piątku. Zupa serwowana będzie w poniedziałek i piątek, natomiast we wtorek, środę i czwartek dostarczane będzie drugie danie. Obiady wydawane będą dzieciom na podstawie deklaracji złożonej przez rodziców. Nie przyjmujemy deklaracji na pojedyncze dni tygodnia. Dzieci spożywają posiłki w salach lekcyjnych podczas przerwy obiadowej od godziny 12.25 do godziny 12.45.

      Nieobecność dziecka w danym dniu proszę zgłaszać do godziny 8.45 bezpośrednio do sekretariatu szkoły, do pani sprzątaczki lub telefonicznie pod numer 25 757 – 31 – 85

       

      Rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać ze zniżki 50 % za dożywianie w szkole tj. koszt dożywiania w wysokości 50% pokrywa rodzic dziecka, a 50% pokrywa Urząd Gminy w Kołbieli.

      W związku z powyższym, rodziców którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny uprzejmie prosimy o dostarczenie do sekretariatu szkoły Karty Dużej Rodziny, w celu jej zarejestrowania do dożywiania.

      Podstawa prawna: Uchwała Rady Gminy Kołbiel Nr VI/39/2015 z późn. zm.

      Płatności - za cały miesiąc z góry, proszę dokonywać według załączonego terminarza do sekretariatu szkoły od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00

      Każda nieobecność dziecka, odliczona będzie w kolejnym miesiącu.

       

      październik

      listopad

      grudzień

      styczeń

      luty

      marzec

      kwiecień

      maj

      czerwiec

      Ilość obiadów

      21

      21

      15

      12

      20

      19

      18

      18

      15

      Kwota

      115,50

      115,50

      82,50

      66,00

      110,00

      104,50

      99,00

      99,00

      82,50

      Termin

      10.10.2017

      10.11.2017

      11.12.2017

      10.01.2018

      12.02.2018

      12.03.2018

      10.04.2018

      10.05.2018

      11.06.2018

       

       

     • Mistrzostwa Powiatu Otwockiego - Biegi przełajowe

     • Dnia 25 września 2017 r. w Karczewie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Otwockiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. V-VII w składzie: Patryk Jęda, Julia Nalazek, Dawid Wasążnik, Rafał Makowski, Kacper Michalski, Julia Przysowa, Marceli Rosłoniec, Alicja Zawadka, Julita Jęda, Damian Koc, Anna Matosek.

      Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie kl. VII. Julia Nalazek biegła na dyst. 800 m i zajęła 9 miejsce (na 47 startujących zawodników). Dawid Wasążnik pokonał trasę o dyst. 1500 m i na mecie był 11 (na 53 startujących zawodników). Dziękujemy i gratulujemy wszystkim zawodnikom!

    • Nowy rozkład dzwonków
     • Nowy rozkład dzwonków

     • W związku z wprowadzeniem przerwy obiadowej w naszej szkole podajemy nowy rozkład dzwonków obowiązujący od 2 października 2017 roku. Przerwa obiadowa, podczas której uczniowie zjedzą obiad będzie trwała 20 minut i rozpocznie się o godzinie 12.25

      1. 8.00 - 8.45
      2. 8.55 - 9.40
      3. 9.50 - 10.35
      4. 10.45 - 11.30
      5. 11.40 - 12.25
      6. 12.4513.30
      7. 13.40 - 14.25
      8. 14.35 - 15.20
     • Wyjaśnienie dotyczące podręczników do języka rosyjskiego

     • W związku z wątpliwościami rodziców, jaki podręcznik do języka rosyjskiego należy zakupić do klasy 4, wyjaśniamy że:

      1. podręcznik jest jedną książką - nie ma do niego oddzielnego ćwiczenia;
      2. na rynku wydawniczym istnieją dwie wersje podręcznika do klasy 4 - niezależnie od tego, jaką Państwo wersję zakupicie, każde wydanie będzie prawidłowe;
      3. poniżej przedstawiamy okładki obu książek: