• Dyżury wakacyjne dla przedszkolaków

     • Na podstawie Zarządzenia nr 17/2019 Wójta Gminy Kołbiel z dnia 10 maja 2019 roku wprowadza się zasady organizacji dyżuru wakacyjnego dla dzieci z oddziału przedszkolnego.

      Zarządzenie oraz kartę zgłoszenia zamieszczono na tablicy przy oddziale przedszkolnym oraz w wersji elektronicznej poniżej.

      Zarzadzenie_Karta zgłoszenia.pdf

       

    • Dzień Ziemi
     • Dzień Ziemi

     • W ramach obchodów Dnia Ziemi 26 kwietnia naszą szkołę odwiedził Pan Wojciech Cieślik pracownik Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Otwocku. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in. o genezie oraz idei obchodów Dnia Ziemi na świecie, a także jego historii w Polsce. Pan Wojciech zwrócił naszą uwagę na to, jak krucha jest nasza planeta i jak możemy właściwie o nią zadbać. Na podstawie rysunków dzieci prześledziły proces recyklingu odpadów metalowych, szklanych i papierowych Uczniowie dowiedzieli się, jak w prosty sposób mogą przyczynić się do ochrony zasobów ziemi, które decydują o życiu ludzi. Dbałość o czystość, segregowanie śmieci i recykling, oszczędność wody i energii oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii to gwarancja egzystencji człowieka w czystym środowisku naturalnym, dlatego troska o naszą piękną Ziemię, powinna być priorytetem każdego z nas.


       

    • Zaproszenie
     • Zaproszenie

     • Dnia 03. 04. 2019 r. (środa) planujemy w naszej szkole spotkanie z panią psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Otwocku.

      Jest ono skierowane wyłącznie do rodziców uczniów naszej szkoły. Gdybyście Państwo mieli jakieś zapytanie, czy potrzebę podzielenia się z psychologiem jakimkolwiek problemem, to możecie Państwo zapisać się na indywidualne spotkanie ze specjalistą na dzień 3 kwietnia w godzinach popołudniowych.

      Zainteresowanych rodziców  proszę o kontakt przez Librusa z pedagogiem szkolnym. Zapisy na spotkanie trwać będą do 01.04.2019 r. (poniedziałek).

      Szczegółowych informacji nt. organizacji spotkania udzieli pedagog szkolny.

      Zapraszamy!

    • Gminny Turniej Tenisa Stołowego
     • Gminny Turniej Tenisa Stołowego

     • Tenis stołowy to dyscyplina sportu, która jest bardzo lubiana przez dzieci i młodzież. Nauczyciele wychowania fizycznego podejmują więc działania umożliwiające uczniom udział w rywalizacji i rozwój zainteresowań sportowych. W tym celu odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce.

      22 marca 2019 r. w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe z Gminy Kołbiel. Wszystkich uczestników przywitała pani dyrektor Małgorzata Szostak, która życzyła sportowej zabawy i wielu zwycięstw. W zawodach wzięło udział 48 uczniów z klas V-VIII. Turniej rozegrano w dwóch kategoriach – dziewczynki, chłopcy. Dzieci miały możliwość gry systemem „każdy z każdym”. Rozgrywkom towarzyszyła bardzo dobra atmosfera. Zawodnicy przestrzegali zasady fair play. Wygrali jak zwykle najlepsi.

      W kategorii dziewcząt - I miejsce - Szkoła Podstawowa w Kątach.

      W kategorii chłopców - I miejsce - Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli.

      Na koniec turnieju pani dyrektor wręczyła statuetki wszystkim drużynom i życzyła zawodnikom dalszych sukcesów sportowych oraz zaprosiła do uczestnictwa w zawodach - już za rok.

      Dziękujemy Zakładom Piekarskim „Oskroba” z Człekówki za przekazanie słodkich bułeczek i wspieranie różnych uroczystości szkolnych.


       

    • Wiosenny happening
     • Wiosenny happening

     • 20 marca w naszej szkole (w środę), odbył się wiosenny happening. Wzięła udział w nim cała szkołą. Sama zaś akcja, była bardzo udana.

      Happening przygotowała klasa VII wraz z samorządem uczniowskim oraz chórem. Klasa VII zajęła się plakatami i transparentami, chór nauką radosnych i kojarzących się z wiosną piosenek, a samorząd zaproponował upięcie szalonych fryzur!

      Happening zaczął się od piosenki wykonanej przez nasz szkolny chór. Następnie, uczniowie klasy VII recytowali wiersz Jana Brzechwy ,,Przyjście wiosny’’. Potem, uczennica klasy VII, przeczytała „List od wiosny’’. Najciekawszą częścią happeningu był przemarsz przez korytarz z plakatami i transparentami. Została włączona w tle piosenka Majki Jeżowskiej. Klasy I, II i III niosły napis „WIOSNA’’. Uczniowie klasy VII nieśli transparenty i wielki plakat z napisem ,,Witaj Wiosno!’’ Uczniowie samorządu wykrzykiwali radosne hasła, zwiastujące wiosnę. Było bardzo głośno, ale również była wielka zabawa, zwłaszcza dla młodszych klas. Była ta bardzo udana akcja i nasz wspólny, duży sukces.

       

      Natalia Rokicka

      klasa VII

    • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego
     • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

     • 22.03.19 r. odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego. Wzięło w nim udział 16 uczniów z kl. V-VIII, wyłonionych podczas klasowych eliminacji. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach - dziewczynki, chłopcy. Dzieci walczyły ze sobą systemem „każdy z każdym”. Podczas rozgrywek nie zabrakło emocji, ale jak zwykle wygrali najlepsi.

      Wyniki zawodów:

      Magdalena Więsik z kl. VIII – I miejsce,

      Patryk Jęda z kl. VIII – I miejsce.

      Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca otrzymali statuetki, które wręczyła pani dyrektor Małgorzata Szostak. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

    • Dzień otwarty z prelekcją dla rodziców
     • Dzień otwarty z prelekcją dla rodziców

     • Zapraszamy rodziców na dzień otwarty w piątek 22 marca o godzinie 17.00

      Jednocześnie informujemy, że o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie ze specjalistą z Centrum Rozwoju Edukacji z Krakowa.

      Tematem prelekcji będzie "Agresja u dzieci i młodzieży - jak postępować?" Celem spotkania jest nauczenie rodziców praktycznych metod na skuteczną kontrolę rozmowy z dzieckiem agresywnym. Specjalista podpowie, jak nie pozwolić się zdominować młodemu człowiekowi i odnieść zamierzone efekty pedagogiczne.

      Spotkanie potrwa 60 minut i ok. godziny 18.00 zaczną się indywidualne spotkania rodziców z nauczycielami. Spotkania w ramach dnia otwartego trwać będą do godziny 20.00 w sali gimnastycznej.

      Serdecznie zapraszamy!

     • „Warszawska Syrenka” zawitała do Człekówki


     • 42. Konkurs Recytatorski ,,Warszawska Syrenka ‘’ – etap gminny odbył się w tym roku w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce.
      Wzięło w nim udział 30 recytatorów z czterech szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Przegląd odbywał się w trzech kategoriach wiekowych:

      • klasy 0 – III

      • klasy IV – VI

      • klasy VII – VIII i gimnazjum.

      W skład jury weszli nauczyciele z poszczególnych placówek oświatowych : pani Monika Perszon (SP Rudzienko), pani Sylwia Piętka - Wicik (SP Kołbiel), pani Aneta Wojciechowska (SP Kąty) oraz pan Piotr Dobrowolski (SP Człekówka). Najmłodsi uczniowie recytowali wiersze autorstwa znanych i cenionych poetów dziecięcych takich jak: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Danuta Wawiłow, Wanda Chotomska, czy też bardzo lubiana Dorota Gellner. Starsi uczestnicy prezentowali zaś poezję Ludwika Jerzego Kerna, Wisławy Szymborskiej, Jana Twardowskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.


      Członkowie jury zgodnie orzekli, że poziom tegorocznego konkursu był wysoki i mieli oni nie lada trudność z wydaniem werdyktu. Ostatecznie wyłoniono zwycięzców, którzy będą reprezentowali naszą gminę w etapie powiatowym, który odbędzie się w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku.


      Oto najlepsi z najlepszych :

      Izabela Nowak – uczennica klasy ,,0 ‘’ SP w Człekówce
      Amelia Kozera – uczennica klasy VI SP w Rudzienku
      Oliwia Antosiewicz – uczennica klasy VII SP w Kołbieli.


      Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy zaangażowania i dużego talentu, a laureatom życzymy sukcesów w pokonywaniu kolejnych etapów zmagań z trudną sztuką recytacji.

       

      Monika Waszelewska - Kot

    • Cześć i chwała bohaterom!
     • Cześć i chwała bohaterom!

     • Uroczyste obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości już za nami. Jednak w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce nadal podejmujemy działania związane z upamiętnianiem szczególnych wydarzeń i wyjątkowych osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Rocznica przeprowadzenia wojskowej operacji ”Stock”, która odbyła się 13 marca 1943 r. w Karpiskach stała się okazją do zorganizowania uroczystości patriotycznej. Każdy z nas bowiem, ma obowiązek znać nie tylko historię Polski, ale również powinien wiedzieć, co działo się w naszej małej ojczyźnie.

      14 marca 2019 r. w sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna. Na wstępie uczniowie klasy VII i VIII, pod kierunkiem wychowawców i nauczyciela historii, przedstawili część informacyjną związaną z tym wydarzeniem. Dzieci dowiedziały się, że  w naszej okolicy podczas II wojny światowej toczyły się walki z okupantem niemieckim o czym przypomina pomnik pamięci w Karpiskach. To właśnie w tej okolicy nocą z 13 na 14 marca 1943 roku Polska załoga 138 dywizjonu specjalnego RAF w ramach operacji „Stock” zrzuciła z samolotu w rejonie wsi Karpiska zasobniki z bronią, amunicją i sprzętem sabotażowym. Przybyli z nią również skoczkowie spadochronowi Cichociemni. Uczestnicy apelu poznali ciekawe i zarazem dramatyczne losy „cichociemnych”, czyli żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych desantowanych do okupowanej Polski, wsłuchując się w słowa ich przysięgi. Po uroczystości uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku w Karpiskach i tablicy umieszczonej na budynku szkoły, upamiętniającej żołnierza Armii Krajowej - Feliksa Zawadę.

      Poprzez podjęte przez nas działania oddajemy cześć i chwałę bohaterom, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Zapewniamy, że pamiętamy i dziękujemy.

    • Pamiętamy o Powstańcach
     • Pamiętamy o Powstańcach

     • W roku szkolnym 2018/19 podejmujemy różne działania patriotyczne związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. 8 marca uczniowie klasy VII i VIII, pod opieką wychowawców, wzięli udział w wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej – Śladami batalionów „Zośka” i „Parasol” i oglądały ekspozycję związaną z tematem.

      Podczas zajęć w muzeum dzieci dowiedziały się czym były i jak działały Szare Szeregi w okresie okupacji oraz Powstania Warszawskiego. Ponadto poznały genezę batalionów „Zośka” i „Parasol” oraz losy wybranych bohaterów wojennych zdarzeń. Szlak powstańczy dwóch harcerskich batalionów był pretekstem do tego, byśmy poznali przebieg walk w niektórych dzielnicach Warszawy. Największe wrażenie podczas oglądania ekspozycji zrobił na nas ogromny samolot, z którego zrzucano broń żywność i środki do uzdatniania wody oraz przejście kanałem.

      Wizyta w muzeum to niesamowite wspomnienia oraz znakomita lekcja historii i patriotyzmu. W naszej pamięci zostały również słowa pięknego wiersza.

      "To „Zośki” wiara, harcerska brać

      Tyś ich Warszawo powinnaś znać

      Bo krew Ich wsiąkła w twoich ulic bruk

      I snem Ich wiecznym w twoich gruzach złożył Bóg…

       

      To „Zośki” wiara, harcerska brać

      To „Alki”, „Felki”, „Maciek” i „Sad”

      Co w bój ruszyli jak gdyby w tan

      Zwycięski huf Harcerskich

      Grup szturmowych stan!

       

      To „Zośki” wiara, harcerski huf

      Na grzechach złożył skronie do snu

      Potrafił umrzeć jak umiał się bić…

      Lecz duch nie zginął!

      W nas pozostał – aby żyć!"

       

    • Gminny Turniej Piłki Nożnej Halowej
     • Gminny Turniej Piłki Nożnej Halowej

     • 28 lutego reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Halowej, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli. Zawody rozegrano w kategorii dziewcząt i chłopców. Uczniowie kl. VIII, VII i V dzielnie walczyli o zajęcie jak najlepszych miejsc w turnieju.

      Wyniki rozgrywek:

      Dziewczęta - I miejsce

      Chłopcy – IV miejsce

      Gratulujemy i dziękujemy wszystkim zawodnikom za sportową walkę i poświęcenie oraz życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.


       

       

    • Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli zaprasza
     • Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli zaprasza

     • Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli zaprasza na spektakl teatralny pt. "Dziadek do orzechów", który odbędzie się 19 marca 2019 roku o godzinie 16.00 w budynku Urzędu Gminy w Kołbieli w sali nr 7., a bezpośrednio po przedstawieniu na warsztaty plastyczne.

      Szczegóły w załącznikach poniżej

      plakat.pdf

      warsztaty.pdf

    • "9 obrazów dla dziewięciolatka" - obraz 2
     • "9 obrazów dla dziewięciolatka" - obraz 2

     • 7 marca gościliśmy po raz drugi panią Martę Dobrowolską – Kierył ze stowarzyszenia „Fala Kultury”, która przeprowadziła z klasą II i III następne zajęcia z cyklu „9 obrazów dla dziewięciolatka”. Tym razem tematem zajęć była „Scena biblijna - obraz z Dobrą Nowiną”, a celem zapoznanie uczniów z przedstawieniem scen biblijnych w sztuce, sposobem przedstawienia narracji obrazem, przekaz treści literackich i uczuć w dziele plastycznym.

      Pierwszym dziełem, które dzieci miały okazję zobaczyć na zajęciach był cykl scen z życia Marii - Absolona Stumme umieszczone na skrzydłach Ołtarza Hamburskiego w Hamburgu. Pani Marta pytała uczniów o to - ile lat mogą mieć te obrazy, gdzie takie obrazy mogły być ustawione, co przedstawiają te sceny oraz co to jest Biblia?

      Dzieci bardzo chętnie odpowiadały i bardzo aktywnie uczestniczyły w dyskusji wypowiadając swoje skojarzenia związane z Biblią.

      Drugi obraz, z którym uczniowie się zapoznali, to płótno Jana Żyznowskiego „Pieta” - wizerunek Marii trzymającej na rękach martwe ciało umęczonego Chrystusa. We wspólnej rozmowie uczestnicy warsztatu ustalili, że obraz jest mało kolorowy, postaci nieco zniekształcone, a cała scena jest bardzo smutna i żałosna.

      Na zakończenie każdy namalował wybraną scenę z omówionego cyklu uwzględniając przede wszystkim w kolorystyce - emocje, jakie towarzyszą namalowanemu wydarzeniu.

       

      Dziękujemy za te zajęcia i z wielką ciekawością czekamy na trzecie spotkanie ;-)

       

    • Zdrowe odżywianie - prezentacja
     • Zdrowe odżywianie - prezentacja

     • W środę – 6 marca mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji dotyczącej racjonalnego odżywiania. Pokaz z prezentacją przygotowała i przedstawiła wszystkim uczniom naszej szkoły pani Ewa Jedynak oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku. Grupa pod nazwą „Healthy Group” opracowała projekt społeczny, którego celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki nadwagi i otyłości, zapoznanie z aktualną piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej oraz nabycie umiejętności wyboru zdrowych produktów i potraw obecnych na rynku.

      Starsi koledzy zademonstrowali nam, ile cukru zawierają najbardziej popularne i najbardziej lubiane napoje gazowane, a także pokazali jak wygląda „odparowana” cocacola. Uświadomili również, jak ważne jest systematyczne odżywianie, jedzenie warzyw i owoców oraz picie dużej ilości wody. Jednak najbardziej zachęcali nas do wszelkiej aktywności fizycznej, która stanowi podstawę aktualnej piramidy zdrowia.

       

      Dziękujemy pani Ewie Jedynak oraz naszym starszym kolegom za uświadomienie nam, że w 1 litrze coli mieści się aż 25 kostek cukru!!!

      Drodzy Rodzice pamiętajcie, że najlepszym napojem do szkoły dla dzieci jest czysta woda gazowana lub niegazowana yes

    • Koncert zespołu Limbos
     • Koncert zespołu Limbos

     • 27 lutego 2019 roku gościliśmy w naszej szkole zespół Limbos, który odwiedza szkoły i przedszkola prezentując muzykę na żywo. Tematem koncertu, który wpisuje się w tegoroczne kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019 był występ pt. "Pejzaże Muzyki Polskiej w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości". Wysłuchaliśmy znanych polskich utworów, które nawiązywały do wydarzeń z tamtych czasów, ale także współczesnych przebojów. Przy okazji występów Pan Wiesław Miadziółko gorąco zachęcał uczniów do aktywnego udziału w koncercie, stwarzając tym samym serdeczną  atmosferę i uśmiech na twarzach naszych najmłodszych dzieciaków. Koncert mogliśmy obejrzeć dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców. Dziękujemy!

    • Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020
     • Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020

     • Informujemy, że w zakładce Rekrutacja zamieszczone zostały obowiązujące dokumenty niezbędne w procesie rekrutacji dzieci do oddziału przedszkolnego i uczniów do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce na rok szkolny 2019/2020.

      Przyjmowanie wniosków do oddziału przedszkolnego naszej szkoły rozpoczyna się 1 marca 2019 roku.

       

    • Baśniowe jasełka
     • Baśniowe jasełka

     • Babcie i dziadkowie są szczególnymi osobami w życiu dziecka. Doskonale wie o tym społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce. Zorganizowano tam „Baśniowe jasełka”, jako niespodziankę z okazji Dnia Babci i Dziadka.

      23 stycznia 2019 r. korytarze placówki zapełniły się uśmiechniętymi twarzami starszych osób. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na występy swoich wnucząt. Już w drzwiach witali ich zabawni pastuszkowie, cali w ukłonach i częstujący przybyłych cukierkami. Tego dnia uczniowie przenieśli zebranych gości w czar Bożego Narodzenia. Jednocześnie na scenie pojawiały się postacie z baśni. Wśród aniołów, i przed obliczem św. Józefa oraz Maryi, przemknęli: Czerwony Kapturek, Pinokio, dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia, zaczytana mama ze swoimi córeczkami… Atmosferę świąt podkreślały także znane i mniej znane, ale pełne ciepła, kolędy i pastorałki w wykonaniu szkolnego chóru oraz dzieci z klas młodszych. Uwagę przyciągała również piękna zimowa dekoracja z Dzieciątkiem ukrytym w tiulowej bieli. Całości dopełniło gromkie „Sto lat” wyśpiewane z całego serca przez wszystkich bohaterów jasełek oraz życzenia złożone zebranym przez dyrektor szkoły p. Małgorzatę Szostak. Wzruszenie babć i dziadków dało się odczuć także w trakcie wręczania przez wnuki przygotowanych własnoręcznie prezentów. „Przytulasy”, uściski i moc pocałunków od gości były największą nagrodą dla występujących dzieci. Dzięki rodzicom oraz firmie "Esta" z Rudzienka uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Organizatorzy „Baśniowych jasełek” mają nadzieję, że ten wieczór zostanie w pamięci zebranych na długo!

    • Zmiany w planie lekcji
     • Zmiany w planie lekcji

     • Informujemy, że od poniedziałku - 11 lutego 2019 roku nastąpią zmiany w planie lekcji.

      Uprzejmie prosimy o zalogowanie się do dziennika elektronicznego i sprawdzenie planu lekcji dla swojej klasy.