• Zwiedzamy Polskę - Płock

     • Rok szkolny rozpoczęty już dawno, ale my bardzo lubimy zwiedzać Polskę 😊 Tym razem wybraliśmy się do Płocka i do Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Na początek zwiedziliśmy płocki ogród zoologiczny, a iście letnia pogoda i zróżnicowanie terenu sprawiły, że takie zwiedzanie było świetną lekcją wychowania fizycznego i przyrody. Kolejnym punktem programu było poznawanie Starego Miasta, wizyta w Bazylice Katedralnej i spacer urokliwymi alejkami po Wzgórzu Tumskim, skąd dotarliśmy na bardzo nowoczesne molo na Wiśle.

      Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy w Mazowieckim Ośrodku Geograficznym w Murzynowie, gdzie czekała na nas niezwykła lekcja geografii. Odwiedziliśmy miejsce, w którym studenci Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego odbywają praktyczne zajęcia z meteorologii, klimatologii, geologii i gleboznawstwa. Poznaliśmy urządzenia do mierzenia opadów, temperatury i siły wiatru. Zobaczyliśmy, jak wygląda prawdziwa klatka meteorologiczna i wysłuchaliśmy, jakie spełnia zadania. Po ciekawym wykładzie w siedzibie UW, udaliśmy się do Rezerwatu Sikórz w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym, który wchodzi w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych z siedzibą w Otwocku. Wśród pięknych dróżek obsypanych kolorowymi liśćmi przez leśny mostek nad rzeką Skrwą Prawą doszliśmy do miejsca, w którym pracownicy Rezerwatu przygotowali dla nas ognisko. W drodze powrotnej znowu zatrzymaliśmy się w Płocku, gdzie wzięliśmy udział we wspaniałej lekcji historii w Muzeum Mazowieckim. Niezwykle ciekawa i bardzo oryginalna okazała się ekspozycja w oddziale Art Deco Muzeum Mazowieckiego. Mogliśmy tam zobaczyć historyczne auto - Jowett Special Roadster z 1926 roku, aranżację mieszkania polskiej inteligencji lat 30-tych XX wieku oraz bogatą kolekcję szkła cenionych polskich hut. Obie te wystawy mogliśmy podziwiać dzięki programowi „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych. Program umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną złotówkę do mazowieckich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

      Po dwóch dniach solidnych wędrówek wróciliśmy bezpiecznie do domu, ale to jeszcze nie koniec naszych wycieczkowych planów na ten rok szkolny 😊

     • Gminny Turniej Piłki Nożnej

     • 13 października reprezentacja naszej szkoły, składająca się z wybranych uczniów klas VI-VIII, wzięła udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej w Kołbieli. Organizatorem zawodów był Kompleks sportowo – rekreacyjny Gminy Kołbiel. Celem imprezy była popularyzacja gry w piłkę nożną oraz wyłonienie najlepszego zespołu dziewczynek i chłopców.

      Nasi uczniowie walczyli bardzo dzielnie. Zespół dziewczynek zajął II miejsce. Chłopcy zdobywając w ogólnych rozgrywkach  tyle samo punktów co zespół z Kątów musieli podjąć dalszą walkę i strzelali karne. Ostatecznie  zajęli  IV miejsce.

      Gratulujemy dziewczynkom zajęcia wysokiego miejsca w zawodach, a chłopcom dziękujemy za sportowa walkę.

     • Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów

     • 14 października 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową, powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest, jako święto szkoły, powszechnie nazywane Dniem Nauczyciela.

      Święto Edukacji Narodowej to wspaniała okazja, by podziękować nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, za przekazywaną wiedzę, za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów uczniów.

      Z tej okazji 14 października odbyła w naszej szkole uroczysta akademia. Aby uświetnić tegoroczne obchody Samorząd Uczniowski postanowił przyznać nauczycielom zaszczytne tytuły, wręczyć pamiątkowe dyplomy i upominki.

      Mamy nadzieję, że Samorząd Uczniowski dostarczył nauczycielom i pracownikom szkoły trochę radości w tym wyjątkowym dniu.

      Każdego roku - przy okazji Dnia Nauczyciela -świętujemy także ślubowanie pierwszoklasistów i chociaż uczniowie pierwszej klasy są uczniami już od 1 września, to pasowanie na ucznia jest bardzo podniosłym wydarzeniem i pamiętnym dniem w życiu każdego dziecka. Były występy, ślubowanie na sztandar szkoły, pasowanie na ucznia przez panią dyrektor, wręczenie szkolnych legitymacji oraz pamiątkowych medali.

     • Wyniki konkursu fotograficznego "Barwy jesieni"

     • Na początku roku szkolnego został ogłoszony szkolny konkurs fotograficzny pn. „Barwy jesieni”.

      Konkurs trwał od 15 września do 9 października i w tym czasie wpłynęło 17 zdjęć. Jury w składzie:

      Przewodnicząca - Małgorzata Szostak

      Członkowie:

      Joanna Mokrzycka - Rada Rodziców

      Dorota Rosłaniec - bibliotekarz

      Monika Waszelewska - Kot - nauczyciel plastyki

      Jan Rokicki - przewodniczący SU

      wyłoniło 3 zwycięskie prace.

      3 miejsce – Piotr Jedynak klasa 4

      2 miejsce – Anastazja Prasuła – klasa 1

      1 miejsce – Amelia Prasuła – klasa 5

      Serdeczne gratulacje dla zwycięzców i dla wszystkich, którzy przekazali swoje jesienne zdjęcia do fotograficznej rywalizacji. Dziękujemy sponsorom za ufundowane nagrody.

     • Malowany Mazowiecki Park Krajobrazowy

     • W sobotę 1 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w plenerze plastycznym na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Czesława Łaszka. Mogli spróbować swoich sił w różnych technikach plastycznych, np. rysowanie, malowanie farbami, malowanie na koszulkach, podobraziach, czy torbach płóciennych. Z przygotowanych materiałów można było stworzyć także różnorodne, przestrzenne kompozycje o tematyce jesiennej.
      Plener odbył się na terenie Ośrodka edukacyjno – muzealnego Baza Torfy, gdzie uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy przyrodniczej prezentującej siedliska oraz zamieszkujące je zwierzęta na terenie parku oraz zabytki etnograficzne terenu kołbielskiego.

     • Wycieczka na pole golfowe!

     • 23 września 2022 r. klasa pierwsza miała niecodzienną okazję wypróbowania swoich sił w grze w golfa. Dzięki zaproszeniu ze strony Golf Park Józefów, dzieci mogły przekonać się, jak „smakuje” ta gra. Zaangażowanie p. Macieja Kurzawy umożliwiło naszej grupie sprawne dotarcie do celu . Na miejscu profesjonalnie zajął się pierwszakami zawodowy trener – pan Wojtek. Dzieci zostały zmierzone, a następnie otrzymały kije golfowe odpowiednie do swego wzrostu. Pierwsze ćwiczenia dotyczyły ułożenia właściwej postawy ciała, prawidłowego chwytu kija oraz koordynacji ruchów. Nie było to łatwe! Pierwszaki wykazały się wytrwałością i zdyscyplinowaniem. Potem, w przyjemnym zacisznym klubiku, ma

      luchy posiliły się drugim śniadankiem. Kolejnym punktem programu były ćwiczenia w uderzaniu piłeczek. Każdy otrzymał solidny pojemniczek z piłeczkami, a następnie trener zaprowadził naszą grupę na piętrową strzelnicę, gdzie na antresoli rozlokowano dzieci na pojedyncze stanowiska – bezpieczeństwo ponad wszystko. Najciekawszy, i zarazem najtrudniejszy, okazał się jednak turniej. Dzieci rozegrały go między sobą na prawdziwym polu golfowym! W nagrodę każdy otrzymał kolorowe piłeczki na pamiątkę, a zwycięzca czapeczkę z logo obiektu. Wisienką na torcie okazała się przejażdżka elektrycznym mikrosamochodzikiem z zamontowaną maszyną do zbierania piłeczek golfowych.

      Ten dzień był dla pierwszaków pełen wrażeń. Dopisała nam piękna pogoda, dobre humory, a przede wszystkim świetna obsługa i organizacja Golf Park Józefów.

      Dziękujemy! Było luksusowo :)

       

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • Samorząd uczniowski to organizacja demokratyczna, która obok rady pedagogicznej i rady rodziców ściśle współpracuje z dyrektorem szkoły.  Jest również ważnym i cennym łącznikiem między wszystkimi uczniami a nauczycielami.

      Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły.

      Samorząd posiada wpływ na życie codzienne uczniów w szkole, w której spędzają większość swojego życia. Dzieci poznają pierwsze praktyczne lekcje z demokracji – wybierają swoich przedstawicieli, podejmują decyzje, a następnie ponoszą ich konsekwencje.

      Uczniowie naszej szkoły również uczestniczyli w lekcji z demokracji, podczas której odbyły się prezentacje kandydatów do zarządu SU.

      26 września odbyły się wybory zarządu SU. W tajnym głosowaniu uczniowie wybrali na przewodniczącego Jana z kl. VIII, zastępcą przewodniczącego została Natalia z kl. VI, funkcję sekretarza pełnić będzie Amelia z kl. V, a rolę skarbnika powierzono Wiktorii z kl. V.

      Gratulujemy i życzymy dobrych decyzji w pracy Samorządu Uczniowskiego.

     • Dzień Chłopaka

     • 30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji damska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała dużo atrakcji.

      Jedną z propozycji było ubranie się na niebiesko. Jest to kolor, który kojarzy się z chłopakami. Uczniowie ze swoich szaf wyciągnęli koszule, sukienki, bluzki w tym właśnie kolorze.

      Główną jednak atrakcją były „Wybory Super Chłopaka”. Na początku uroczystości dziewczynki złożyły wszystkim chłopcom i panom pracującym w szkole życzenia. Potem zaczęła się zabawa, podczas której kandydaci do tytułu super chłopaka  musieli wykonać kilka zadań. Były to: autoprezentacja w modnym stroju, taniec z wybraną dziewczyną, powiedzenie koleżance oryginalnego komplementu, wykonanie pompki i zjedzenie z uśmiechem plasterka cytryny. Uczestnicy byli oceniani przez dziewczęce jury. Wszyscy chłopcy wykonali zadania bardzo dobrze i otrzymali dyplom nadający tytuł „Super Chłopaka”.  W śród nagrodzonych na szczególne wyróżnienie zasłużył  jednak Mateusz z kl. VIII.

      Kolejną i wyczekiwaną przez wszystkich zabawą była dyskoteka. Wszyscy uczniowie tańczyli przy ulubionej muzyce. Pojawiły się również specjalne dedykacje.

      Na zakończenie obchodów wyjątkowego święta udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie przy ognisku piekliśmy kiełbaski i integrowaliśmy się z całą społecznością szkolną.

      To był naprawdę miły dzień dla nas wszystkich.

     • POWIATOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

     • Kolejne zawody w biegach już za nami. 26.09.22 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu Otwockiego Szkół Podstawowych w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Organizatorem mistrzostw był Powiat Otwocki, a gospodarzem Gmina Kołbiel. Zawody odbyły się na terenie Kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Kołbieli.

      Reprezentacja naszej szkoły liczyła 13 uczniów,  byli to: Julia, Oliwia, Michał, Kacper z kl. VI, Patryk z kl. VII i Aleksandra, Aleksandra, Julia, Adam, Jan, Tomasz, Mateusz, Michał z kl. VIII. Wszyscy zawodnicy godnie reprezentowali naszą szkołę na forum powiatu i dali z siebie wszystko w sportowej rywalizacji.

      Miło nam poinformować, że Aleksandra z kl. VIII zajęła II miejsce w biegu na 1000 m, a Jan z kl. VIII wywalczył  III miejsce w biegu na 1500 m.

      Gratulujemy!

     • GMINNE BIEGI PRZEŁAJOWE

     • Bieg przełajowy to bieg w terenie, najczęściej w lasach, na łąkach lub w innych miejscach, gdzie jest on naturalnie utrudniany przez przyrodę.

      22.09.22 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Gminnych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych. Zawody odbyły się na terenie Kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Kołbieli. Zawodnicy, w zależności od wieku,  musieli pokonać trasę wyznaczoną na stadionie i w lesie o długości  od 500m do 1000m.

      Nasza reprezentacja liczyła 10 zawodników byli to następujący uczniowie: Julia, Piotr z kl. IV, Amelia Michał z kl. V, Julia, Michał z kl. VI, Katarzyna, Patryk z kl. VII i Aleksandra, Adam z kl. VII.

      Zawody uważamy za udane ponieważ prawie wszyscy zawodnicy stanęli na podium i otrzymali medale. Na szczególne wyróżnienie zasługują:

      Aleksandra z kl. VIII za zajęcie I miejsca w biegu na 800 m,

      Piotr z kl. IV za zajęcie I miejsca w biegu na 600 m,

      Patryk z kl. VII za zajęcie II miejsca  w biegu na 1000 m,

      Adam z kl. VIII za zajęcie II miejsca w Biegu na 1000 m.

       

      Gratulujemy!

     • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

     • 20 września, to ważny dzień w życiu przedszkolaków, bowiem w tym dniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W naszym oddziale przedszkolnym było dzisiaj bardzo świątecznie i wesoło. Z okazji wspomnianego święta nasze przedszkolaki miały zabawę taneczną, zabawy integracyjne, kolorowe dekoracje i szeroko uśmiechnięte buzie :) O tym święcie pamiętała też pani dyrektor i poczęstowała wszystkich przedszkolaków cukierkami! Było bardzo wesoło i sympatycznie <3

     • “ We are the champions my friends, Cause we are the champions of the world”

     • Do turnieju Mistrzostw Świata WKA w Szczecinie przygotowała się ekipa Mirka Platy  z Akademii Karate Otwock.  Łącznie z Akademii wystąpiło 28 osób, w tym również uczniowie naszej szkoły na co dzień trenujący w Szkole Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi.

      To właśnie w tej szkole z ramienia Senseia Platy szkoli i trenuje oraz motywuje do ciężkiej pracy Sensei Klaudia Ćwiek.

      Powołania do reprezentacji Polski uzyskali Mateusz Rosłoniec i Julia Rosłoniec oraz ich koledzy i koleżanki ze szkoły w Starej Wsi Łucja Czerwińska, Michał Woźniak, Agnieszka Bakuła, Maja Bakuła, Oliwier Tarnawski i Laura Rosik.

      Od 15 września aż przez dwa dni, godnie walczyli w konkurencjach indywidualnych, parach oraz drużynówkach w kategoriach Kata oraz Kobudo

      (posługiwanie się bronią nunchaku).

      W imprezie gościło ponad 500 zawodników z 26 krajów między innymi Brazylia, Australia, Malta, Włochy

       

      Nasi uczniowie dali nam powody do dumy,  gdyż Mateusz Rosłoniec zdobył 3 złote medale, a jego siostra Julia Rosłoniec  3 srebrne.

       

       

      GRATULUJEMY WSZYSTKIM ZAWODNIKOM

      I AKADEMII OTWOCK JISSINKAN

     • Fotograf w szkole

     • Informujemy, że 20 września (wtorek) będzie możliwość wykonania zdjęć w szkole przez profesjonalnego fotografa. Pełna oferta znajduje się na tablicy w szkole. Proszę o stosowny strój w tym dniu.

      Zdjęcia są dobrowolne!

     • Konkurs fotograficzny "Barwy jesieni"

     • Zapraszamy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce do twórczej zabawy z aparatem fotograficznym w roli głównej!

      Pokażcie jesienne oblicza Waszych ogrodów, okolicy lub zdjęcia ze swojego jesiennego spaceru.

      Fotografie mogą przedstawiać ogród, las, pola, grzyby, liście, owoce, zwierzęta i kwiaty. Czekamy na kolorowe zdjęcia jesieni, przedstawiające uroki tej pięknej pory roku.

      I . Przepisy ogólne.

      1.Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce :)

      Celem konkursu jest:

      - popularyzacja i upowszechnienie fotografii jako dziedziny sztuki,

      - ukazanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych w okresie jesieni.

      2. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-VIII.

      3.Nadesłanie prac na Konkurs jest równoznaczne z akceptacją jego warunków,

      wyrażonych w niniejszym Regulaminie.

      II. Przepisy dotyczące pracy.

      1. Na konkurs można zgłosić maksymalnie 2 prace.

      2. Zdjęcia powinny mieć format zapisu JPEG i rozmiar nie mniejszy niż 720 px w szerokości.

      2. Prace należy przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail: spczlekowka@gmail.com

      3. Każda przesłana praca powinna zostać opisana w wiadomości zgodnie z wytycznymi: tytuł zdjęcia, dane autora (imię i nazwisko, wiek – klasa).

      III. Terminarz Konkursu:.

      1. Zgłoszenie prac możliwe będzie w okresie od 15.09.2022 - do 09.10.2022.

      2. Prace przesłane po terminie nie będą brane pod uwagę w Konkursie.

      3. Prace będą oceniane przez Jury powołane na potrzeby Konkursu.

      4. Kryteria oceny prac: zgodność z tematem, wykorzystana technika, estetyka, samodzielność, poziom opanowania warsztatu, indywidualna interpretacja tematu.

      5. Decyzje Jury są ostateczne oraz nie przysługują od nich odwołania lub skargi.

      6. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 14.10.2022

      IV. Nagrody.

      1. Organizator przewiduje dla zwycięzców Konkursu, którzy zajęli odpowiednio I, II oraz III miejsce atrakcyjne nagrody.

      2. Wręczenie nagród nastąpi na uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

      V. Wykorzystanie prac konkursowych.

      Organizator uzyskuje prawo do umieszczania nadesłanych na Konkurs prac (oznaczonych imieniem i nazwiskiem autora) na stronie internetowej szkoły i na szkolnym profilu FB

      VI. Kontakt: spczlekowka@gmail.com