• Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • Pluszowy miś to bardzo lubiana zabawka przez wszystkie dzieci. Jest symbolem ciepła, łagodności, dobra i miłości. To najlepszy przyjaciel i powiernik sekretów dziecka. Dlatego często pojawia się w bajkach dla najmłodszych. Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy miś Paddington to ulubieńcy, którzy są rozpoznawalni przez wszystkie dzieci.

      Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto, które jest obchodzone 25 listopada. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia przypada rocznica powstania maskotki – pluszowego misia.  Mało kto wie, że maskotka ma niezwykłą historię, a wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który wybrał się na polowanie. Podczas polowania postrzelono malutkiego niedźwiedzia i prezydent nakazał jego uwolnienie. Historię zilustrowano na łamach miejscowej prasy. Producent zabawek, zauważywszy artykuł o niedźwiedziu zainspirował się tym i stworzył zabawkę – misia. Nazwał ją Teddy Bear, co było oczywiście nawiązaniem do imienia prezydenta Stanów Zjednoczonych.

      W naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia podejmując różne działania, których pomysłodawcą był Samorząd Uczniowski. Tego dnia dzieci przyniosły swojego pluszaka do szkoły. Specjalni detektywi wybrali największego i najmniejszego misia.  W klasach czytane były bajki lub oglądane filmy, w których głównymi bohaterami były misie. Uczniowie ubrani byli w pluszowe bluzy, czapki, nosili ze sobą torby, opaski z uszami ulubionej maskotki oraz wykonali  laurki urodzinowe. Śmiesznym akcentem był namalowany na twarzy  nosek misia. Dodatkowo na korytarzu szkolnym umieszczona była tablica ze zdjęciami i informacjami o misiach.

      To był bardzo miły dzień.

       

     • Zwiedzamy Polskę - Stacja Muzeum w Warszawie

     • 25 listopada 2022r. dla chętnych uczniów z klas IV, V i VI zorganizowana została wycieczka koleją do Stacji Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Muzeum prowadzi swoją działalność w budynku nieczynnego już dworca Warszawa Główna. Przewodnik oprowadził nas po kolejnych salach wystawowych. W pierwszej opowiadał o znajdującej się tam kolekcji kolejnictwa począwszy od stworzenia pierwszych linii na ziemiach polskich przez ich rozwój, aż do czasów współczesnych. W drugiej sali wystawowej zobaczyliśmy eksponaty pamiątkowo-historyczne : umundurowanie i różne akcesoria. Zwróciliśmy też uwagę na piękne sztandary dawnych stowarzyszeń kolejarzy. W obu salach znajduje się wyjątkowy zbiór modeli parowozów, lokomotyw oraz kilka makiet zabytkowych dworców. Wszystkie zachwyciły nas niesamowitą precyzją wykonania. Pan przewodnik poprowadził nas również na zewnątrz, by kontynuować zwiedzanie Skansenu Stacji Muzeum. Dowiedzieliśmy się, że stanowi on największy zbiór cennych pojazdów szynowych w Polsce zgromadzony w jednym miejscu, bo liczy on aż 50 jednostek ! Na początku trasy zostaliśmy zaproszeni i wprowadzeni do niesamowitego miejsca. Był to unikat na skalę międzynarodową, czyli Salonki Bieruta. Wagon ten był wyprodukowany 1939 r. w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Pan przewodnik przekazał nam, że podczas II wojny światowej wagon został przejęty przez Niemców. Po wojnie w 1946 r. trafił w ręce dygnitarzy PRL-u. W latach 1947-1952 był wagonem reprezentacyjnym Prezydenta PRL – Bolesława Bieruta, potem podróżowali nim np. Gomułka, czy Cyrankiewicz. Zaskoczeniem było dla nas to, że jak na owe czasy była tam prywatna toaleta i prysznic sąsiadujący z sypialnią najdostojniejszego pasażera. Mogliśmy tam zrobić wiele ciekawych i pięknych zdjęć, usiąść na niesamowicie wygodnej kanapie oraz na skórzanych fotelach. W skansenie na uwagę zasługują także ogromne, wręcz gigantyczne parowozy różnych typów, produkcji polskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Kolekcję uzupełniają jeszcze lokomotywy elektryczne, pojazdy trakcyjne i spalinowe. Była to dla nas ogromna dawka ciekawostek związanych z historią kolejnictwa w Polsce i na świecie.
      Wycieczka była realizowana dzięki programowi „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych. Program umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną złotówkę do mazowieckich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

       

     • Zajęcia z fotografii

     • Dzisiaj na zajęciach z fototgrafii fotografowaliśmy płonące auto!!!

      Było jednak całkowicie bezpiecznie, pracowicie i baardzo ciekawie. Do stworzenia takich efektów użyliśmy statywu, pilota do aparatu, miniaturowego autka - zabawki i sznureczka z lampkami ledowymi.

      Jak wyszło? Zobaczcie sami :)

     • Wspólne i zdrowe drugie śniadanie

     • Drugie śniadanie – to posiłek bardzo ważny w codziennej diecie!

      Można powiedzieć, że stanowi kontynuację śniadania i „doładowuje” mózg ,ale często jest niedoceniany przez dzieci i rodziców.

      Aby zmienić nawyki żywieniowe i nauczyć się zdrowego żywienia drugoklasiści z pomocą wychowawczyni przygotowali zdrowe drugie śniadanie w postaci owsianki z orzechami, siemieniem lnianym, ulubionymi owocami i miodem, a wszystko to dzięki wyposażeniu zakupionemu w ramach #LaboratoriaPrzyszłości. Dzieci ze smakiem zjadły przygotowane przez siebie danie, zapewniając, że na pewno przygotują takie śniadanie wraz z rodzicami!!!

     • Laboratoria Przyszłości

     • Dzisiaj przedszkolaki miały możliwość poznać nasze Photony i być może pierwszy raz w życiu świadomie programować urządzenie elektroniczne. Za pomocą aplikacji Photon Draw dzieci wyznaczały paluszkiem na ekranie tabletu trasę, którą powinien pokonać robot. Takie programowanie sprawiło naszym najmłodszym wiele radości, a sam Photon był niezwykłą atrakcją dzisiejszego dnia.  Kolej na dalsze kroki w programowaniu :)

     • #SzkołaDoHymnu

     • Już po raz piąty nasza szkoła, w dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.

      W ten sposób włączamy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak zaśpiewaliśmy, można zobaczyć TUTAJ :)
       

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapę świata. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykanowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Ich trud nie poszedł na marne, my zaś winniśmy im wdzięczność i pamięć. Przejawem tego był uroczysty apel, który odbył się w  naszej szkole. Artyści za pomocą poetyckiego słowa i pieśni przedstawili ważniejsze fakty historyczne z czasów niewoli Polski. Akademia miała również na celu uświadomienie młodym obywatelom wagę wartości takich jak wolność, niepodległość, suwerenność I  patriotyzm.

      Przez kilka dni przygotowywaliśmy się na ten wielki dzień - Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku cała szkoła wzięła udział w grze z okazji tego święta. Wszystkie klasy uczciły 104 lata niepodległości przystępując do zabawy grupowej w formie Escape Roomu. Głównym celem gry było odnalezienie KLUCZA WOLNOŚCI. Uczniowie w tej zabawie musieli wykazać się znajomością symboli narodowych, geografii i historii Polski, a także umiejętnością logicznego myślenia i przede wszystkim gry zespołowej. Zdobyte klucze wolności oraz prace wykonane przez poszczególne drużyny zostały wyeksponowane na dekoracji.

      O godzinie 11.11 zebrani na sali uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję #SzkołaDoHymnu”.​​​​​​

      Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości było uczestnictwo naszej szkoły w gminnych obchodach tego święta. Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce godnie reprezentował poczet sztandarowy oraz grono pedagogiczne.

      ​​​​​​​Fotorelacja dostępnna jest na naszym szkolnym Facebooku

       

      ​​​​​​​

       

     • Próbna ewakuacja

     • Dzisiaj, naszą szkolną spokojną rzeczywistość przerwały syreny wozu strażackiego i głośne nawoływanie do ewakuacji z budynku. Okazało się, że wszyscy - uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz lokatorzy zostaliśmy poddani próbnej ewakuacji, którą przeprowadzono w asyście Ochotnicza Straż Pożarna w Kołbieli i OSP Chrosna. Wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkoły sprawnie i bez paniki opuściły szkolne pomieszczenia udając się w miejsce zbiórki. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji, które obejmowały praktyczne działania ewakuacyjne z zagrożonego budynku. Głównym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Warto podkreślić, iż takie alarmy próbne to bardzo ważne kwestie, które przygotowują wszystkich do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach

     • Wszystkich Świętych

     • 1 listopada jest czasem przeznaczonym na obchody Dnia Wszystkich Świętych. Specyfika tego dnia jest niezwykła, mistyczna wręcz, niepowtarzalna. Z odległych zakątków kraju, a nawet świata, ludzie przyjeżdżają, aby odwiedzić groby bliskich im osób.

      27 października odbył się w naszej szkole apel z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. Samorząd Uczniowski przygotował krótką inscenizację, która wprowadziła wszystkich w nastrój przemyśleń, zadumy, refleksji nad sensem istnienia, bycia na ziemi i śmiercią.

      Spotkaliśmy się razem, aby móc przez chwilę zapomnieć o rzeczywistości, ciągłej pogoni za lepszymi ocenami, pieniędzmi, lepszą pracą, nowym autem, nowym życiem, i aby przystanąć wreszcie, aby z pewnej perspektywy móc się przyjrzeć temu, co zostaje za nami, co jutro stanie się przeszłością, niemożliwą do zmiany i poprawy.

      Trudno jest mówić o śmierci. Dlatego w tej kwestii sięgnęliśmy do wiedzy ludzi mądrych i wielkich. Wysłuchaliśmy słów ks. Jana Twardowskiego, patrona naszej szkoły, poety, opiekuna dzieci i wspaniałego człowieka oraz myśli Marka Grońskiego, autora wiersza pod tytułem „Bardzo trudne pytania”.

      Pierwszego listopada, oddajemy cześć i pamięć bliskim, których już nie ma wśród nas. W tym celu przygotowaliśmy symboliczny „Znicz pamięci”, do którego przyczepiliśmy karteczki z zapisanymi imionami osób, których nie ma już wśród nas oraz uczciliśmy ich minutą ciszy i zadumy.

      Mamy nadzieję, że przygotowany przez na Samorząd Uczniowski okolicznościowy apel chociaż trochę oswoił wszystkich zebranych z tematyką śmierci i przemijania, istoty bytu człowieka. Pamiętajmy, że 1 listopada jest datą symboliczną, pamiętać o zmarłych powinniśmy przez cały rok.

      Nie zapominajmy także o grobach nieznanych nam osób, zaniedbanych, pustych, których jest wiele. Postarajmy się by na każdym z nich palił się znicz. Symbol, że jednak ktoś pamięta.

     • Mazowiecka Gala "Rodacy Bohaterom"

     • 27 października pani dyrektor Małgorzata Szostak wzięła udział w Mazowieckiej Gali „Rodacy Bohaterom”, która odbyła się w Mechanik Mińsk Mazowiecki. Uroczystość była podsumowaniem akcji przeprowadzonych w latach 2021-2022 przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki

      Nasza szkoła także brała udział w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie, a głównym ich celem była organizacja paczek żywnościowych dla Polaków na Kresach Wschodnich oraz pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Nasi uczniowie mają wielkie serca, dlatego śmiało możemy zapewnić o dalszej współpracy!

     • Zwiedzamy Polskę - Płock

     • Rok szkolny rozpoczęty już dawno, ale my bardzo lubimy zwiedzać Polskę 😊 Tym razem wybraliśmy się do Płocka i do Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Na początek zwiedziliśmy płocki ogród zoologiczny, a iście letnia pogoda i zróżnicowanie terenu sprawiły, że takie zwiedzanie było świetną lekcją wychowania fizycznego i przyrody. Kolejnym punktem programu było poznawanie Starego Miasta, wizyta w Bazylice Katedralnej i spacer urokliwymi alejkami po Wzgórzu Tumskim, skąd dotarliśmy na bardzo nowoczesne molo na Wiśle.

      Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy w Mazowieckim Ośrodku Geograficznym w Murzynowie, gdzie czekała na nas niezwykła lekcja geografii. Odwiedziliśmy miejsce, w którym studenci Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego odbywają praktyczne zajęcia z meteorologii, klimatologii, geologii i gleboznawstwa. Poznaliśmy urządzenia do mierzenia opadów, temperatury i siły wiatru. Zobaczyliśmy, jak wygląda prawdziwa klatka meteorologiczna i wysłuchaliśmy, jakie spełnia zadania. Po ciekawym wykładzie w siedzibie UW, udaliśmy się do Rezerwatu Sikórz w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym, który wchodzi w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych z siedzibą w Otwocku. Wśród pięknych dróżek obsypanych kolorowymi liśćmi przez leśny mostek nad rzeką Skrwą Prawą doszliśmy do miejsca, w którym pracownicy Rezerwatu przygotowali dla nas ognisko. W drodze powrotnej znowu zatrzymaliśmy się w Płocku, gdzie wzięliśmy udział we wspaniałej lekcji historii w Muzeum Mazowieckim. Niezwykle ciekawa i bardzo oryginalna okazała się ekspozycja w oddziale Art Deco Muzeum Mazowieckiego. Mogliśmy tam zobaczyć historyczne auto - Jowett Special Roadster z 1926 roku, aranżację mieszkania polskiej inteligencji lat 30-tych XX wieku oraz bogatą kolekcję szkła cenionych polskich hut. Obie te wystawy mogliśmy podziwiać dzięki programowi „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych. Program umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną złotówkę do mazowieckich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

      Po dwóch dniach solidnych wędrówek wróciliśmy bezpiecznie do domu, ale to jeszcze nie koniec naszych wycieczkowych planów na ten rok szkolny 😊

     • Gminny Turniej Piłki Nożnej

     • 13 października reprezentacja naszej szkoły, składająca się z wybranych uczniów klas VI-VIII, wzięła udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej w Kołbieli. Organizatorem zawodów był Kompleks sportowo – rekreacyjny Gminy Kołbiel. Celem imprezy była popularyzacja gry w piłkę nożną oraz wyłonienie najlepszego zespołu dziewczynek i chłopców.

      Nasi uczniowie walczyli bardzo dzielnie. Zespół dziewczynek zajął II miejsce. Chłopcy zdobywając w ogólnych rozgrywkach  tyle samo punktów co zespół z Kątów musieli podjąć dalszą walkę i strzelali karne. Ostatecznie  zajęli  IV miejsce.

      Gratulujemy dziewczynkom zajęcia wysokiego miejsca w zawodach, a chłopcom dziękujemy za sportowa walkę.

     • Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów

     • 14 października 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową, powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest, jako święto szkoły, powszechnie nazywane Dniem Nauczyciela.

      Święto Edukacji Narodowej to wspaniała okazja, by podziękować nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, za przekazywaną wiedzę, za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów uczniów.

      Z tej okazji 14 października odbyła w naszej szkole uroczysta akademia. Aby uświetnić tegoroczne obchody Samorząd Uczniowski postanowił przyznać nauczycielom zaszczytne tytuły, wręczyć pamiątkowe dyplomy i upominki.

      Mamy nadzieję, że Samorząd Uczniowski dostarczył nauczycielom i pracownikom szkoły trochę radości w tym wyjątkowym dniu.

      Każdego roku - przy okazji Dnia Nauczyciela -świętujemy także ślubowanie pierwszoklasistów i chociaż uczniowie pierwszej klasy są uczniami już od 1 września, to pasowanie na ucznia jest bardzo podniosłym wydarzeniem i pamiętnym dniem w życiu każdego dziecka. Były występy, ślubowanie na sztandar szkoły, pasowanie na ucznia przez panią dyrektor, wręczenie szkolnych legitymacji oraz pamiątkowych medali.

     • Wyniki konkursu fotograficznego "Barwy jesieni"

     • Na początku roku szkolnego został ogłoszony szkolny konkurs fotograficzny pn. „Barwy jesieni”.

      Konkurs trwał od 15 września do 9 października i w tym czasie wpłynęło 17 zdjęć. Jury w składzie:

      Przewodnicząca - Małgorzata Szostak

      Członkowie:

      Joanna Mokrzycka - Rada Rodziców

      Dorota Rosłaniec - bibliotekarz

      Monika Waszelewska - Kot - nauczyciel plastyki

      Jan Rokicki - przewodniczący SU

      wyłoniło 3 zwycięskie prace.

      3 miejsce – Piotr Jedynak klasa 4

      2 miejsce – Anastazja Prasuła – klasa 1

      1 miejsce – Amelia Prasuła – klasa 5

      Serdeczne gratulacje dla zwycięzców i dla wszystkich, którzy przekazali swoje jesienne zdjęcia do fotograficznej rywalizacji. Dziękujemy sponsorom za ufundowane nagrody.

     • Malowany Mazowiecki Park Krajobrazowy

     • W sobotę 1 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w plenerze plastycznym na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Czesława Łaszka. Mogli spróbować swoich sił w różnych technikach plastycznych, np. rysowanie, malowanie farbami, malowanie na koszulkach, podobraziach, czy torbach płóciennych. Z przygotowanych materiałów można było stworzyć także różnorodne, przestrzenne kompozycje o tematyce jesiennej.
      Plener odbył się na terenie Ośrodka edukacyjno – muzealnego Baza Torfy, gdzie uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy przyrodniczej prezentującej siedliska oraz zamieszkujące je zwierzęta na terenie parku oraz zabytki etnograficzne terenu kołbielskiego.

     • Wycieczka na pole golfowe!

     • 23 września 2022 r. klasa pierwsza miała niecodzienną okazję wypróbowania swoich sił w grze w golfa. Dzięki zaproszeniu ze strony Golf Park Józefów, dzieci mogły przekonać się, jak „smakuje” ta gra. Zaangażowanie p. Macieja Kurzawy umożliwiło naszej grupie sprawne dotarcie do celu . Na miejscu profesjonalnie zajął się pierwszakami zawodowy trener – pan Wojtek. Dzieci zostały zmierzone, a następnie otrzymały kije golfowe odpowiednie do swego wzrostu. Pierwsze ćwiczenia dotyczyły ułożenia właściwej postawy ciała, prawidłowego chwytu kija oraz koordynacji ruchów. Nie było to łatwe! Pierwszaki wykazały się wytrwałością i zdyscyplinowaniem. Potem, w przyjemnym zacisznym klubiku, ma

      luchy posiliły się drugim śniadankiem. Kolejnym punktem programu były ćwiczenia w uderzaniu piłeczek. Każdy otrzymał solidny pojemniczek z piłeczkami, a następnie trener zaprowadził naszą grupę na piętrową strzelnicę, gdzie na antresoli rozlokowano dzieci na pojedyncze stanowiska – bezpieczeństwo ponad wszystko. Najciekawszy, i zarazem najtrudniejszy, okazał się jednak turniej. Dzieci rozegrały go między sobą na prawdziwym polu golfowym! W nagrodę każdy otrzymał kolorowe piłeczki na pamiątkę, a zwycięzca czapeczkę z logo obiektu. Wisienką na torcie okazała się przejażdżka elektrycznym mikrosamochodzikiem z zamontowaną maszyną do zbierania piłeczek golfowych.

      Ten dzień był dla pierwszaków pełen wrażeń. Dopisała nam piękna pogoda, dobre humory, a przede wszystkim świetna obsługa i organizacja Golf Park Józefów.

      Dziękujemy! Było luksusowo :)

       

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • Samorząd uczniowski to organizacja demokratyczna, która obok rady pedagogicznej i rady rodziców ściśle współpracuje z dyrektorem szkoły.  Jest również ważnym i cennym łącznikiem między wszystkimi uczniami a nauczycielami.

      Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły.

      Samorząd posiada wpływ na życie codzienne uczniów w szkole, w której spędzają większość swojego życia. Dzieci poznają pierwsze praktyczne lekcje z demokracji – wybierają swoich przedstawicieli, podejmują decyzje, a następnie ponoszą ich konsekwencje.

      Uczniowie naszej szkoły również uczestniczyli w lekcji z demokracji, podczas której odbyły się prezentacje kandydatów do zarządu SU.

      26 września odbyły się wybory zarządu SU. W tajnym głosowaniu uczniowie wybrali na przewodniczącego Jana z kl. VIII, zastępcą przewodniczącego została Natalia z kl. VI, funkcję sekretarza pełnić będzie Amelia z kl. V, a rolę skarbnika powierzono Wiktorii z kl. V.

      Gratulujemy i życzymy dobrych decyzji w pracy Samorządu Uczniowskiego.