• "Tylko jedna jest taka noc" - jasełka

     • Każdego roku nasza szkolna społeczność rozpoczyna świąteczny okres przedstawieniem jasełkowym, którego niezwykła magia wypełnia wszystko wokół. Po pandemicznej przerwie wykluczającej tak tłumne widowiska uczniowie Szkoły Podstawowej w Człekówce pod kierunkiem nauczycieli przygotowali w tym roku jasełka pt. „Tylko jedna jest taka noc”.

      Wszyscy podczas spektaklu zapomnieliśmy o przytłaczających kłopotach, niedokończonych porządkach, zaplanowanych zakupach i codziennych problemach. Widzieliśmy tylko dalekie Betlejem, mizerną stajenkę i maleńkie Dzieciątko w żłóbku, a kiedy zgasły ostatnie światła na scenie poczuliśmy w sobie radość i gotowość do celebrowania najpiękniejszych świąt – świąt Bożego Narodzenia!

     • Zwiedzamy Polskę - Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

     • W zimowy piątek uczniowie z klas 4-6 odwiedzili Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Podczas prezentacji dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat Australii i jej rdzennych mieszkańców Aborygenów. Wszyscy mieli możliwość ręcznego ozdobienia własnych bumerangów. Wycieczka miała na celu również inne zadanie m. in. jak zachować się w pociągu, jak czytać rozkład jazdy i jakie stacje mija się w drodze do Warszawy

      Wycieczka była realizowana dzięki programowi „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych. Program umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną złotówkę do mazowieckich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

     • Świąteczne wypieki :)

     • 14 grudnia w naszej szkole unosił się zapach korzennych przypraw, a wszystko dlatego, że uczniowie klasa V piekli świąteczne pierniczki. Z ogromnym zaangażowaniem uczniowie wałkowali ciasto, a następnie wycinali pierniki za pomocą foremek. Po upieczeniu i ostygnięciu pierników dzieci przystąpiły do ich dekorowania przygotowanym wcześniej lukrem i barwnymi posypkami. Pomysłów na udekorowanie było bardzo wiele. Niektórzy nie potrafili się oprzeć pysznym wypiekom i zaraz po ich wykonaniu zjedli je z apetytem. Pozostałe pierniczki dzieci zabrały do domu, by poczęstować najbliższych członków rodziny. W tych kulinarnych zajęciach pomogło nam wyposażenie zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

     • Piernikowa choinka

     • W dniach 6-12 grudnia 2022 r. odbyła się akcja "Piernikowa Choika".

      Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w dekorowanie szkolnej choinki. Dzięki oryginalnym, kolorowym i własnoręcznie upieczonym pierniczkom nasze świąteczne drzewko jest wyjątkowe i pachnące.

      Samorząd Szkolny

     • Malowane bombki

     • Dziś w naszej szkolnej Świetlicy odbyły się zajęcia, podczas których dzieci malowały farbami szklane bombki. Świetliczaki mogły też udekorować je według własnego pomysłu błyszczącymi cekinami, brokatem i piórkami. Malowanie ciekawych i oryginalnych motywów wzbogaciło wspólne słuchanie i śpiewanie kolęd. Oprócz bombek, uczniowie wykonali renifery i Święte Mikołaje, wykorzystując do tego przyniesione rolki po papierze toaletowym. Świetliczaki zdecydowanie nie mogą już doczekać się nadchodzących Świąt! 🎅🎄🎀

     • Mikołajki na sportowo!

     • Mikołajki to nazwa Dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia. Tego dnia dzieci nie tylko obdarowywane są prezentami, ale  również uczestniczą w różnych imprezach okolicznościowych.

      W naszej szkole Dzień Świętego Mikołaja obchodziliśmy na różne sposoby - na sportowo, teatralnie i tanecznie. Z tej okazji odbył się m. in. Mikołajkowy Turniej Siatkówki. Były to rozgrywki między następującymi klasami: III – IV, V-VI i VII-VIII. Podczas mini zawodów sportowych funkcję sędziów pełnili wytypowani uczniowie, którzy wybrali najlepszego zawodnika w każdym meczu. Rozgrywkom towarzyszyła przede wszystkim sportowa zabawa. Wszystkie klasy otrzymały słodki upominek, a najlepsi gracze dyplomy. Wyniki turnieju  - bardzo dużo uśmiechu, mnóstwo pozytywnych emocji i super spędzony czas w gronie kolegów.


      Starsi uczniowie, wyjechali 6 grudnia do Warszawy na musical „Mały Książę”, a przedszkolaki podskakiwały na korytarzu przy dźwiękach świątecznych melodii w mikołajkowych czapeczkach.

      Oczywiście tego dnia Święty Mikołaj odwiedził nasza szkołę i rozdawał dzieciom prezenty.

     • Rodacy - Bohaterom

     • We współpracy ze Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki w naszej szkole trwała akcja zbierania darów dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Uczniowie klas 4-8 w ramach wolontariatu prowadzili działania informacyjne i pomagali w dostarczaniu żywności i środków higienicznych. Zebrane rzeczy przekazaliśmy Pani Magdalenie Godlewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Karczewie, która jest lokalnym koordynatorem akcji. Dary po rozdzieleniu w paczki trafią do naszych rodaków na wschodzie. Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.

     • Piernikowa choinka

     • Zapraszamy uczniów, rodziców i pracowników naszej szkoły do udziału w akcji PIERNIKOWA CHOINKA, która trwać będzie w dniach 6 – 12  grudnia 2022 r.

      Głównym celem akcji jest wspólne udekorowanie choinki ustawionej na korytarzu szkolnym. Dekoracją będą upieczone i ozdobione w domu pierniki. Wygląd tej choinki zależy wyłącznie od nas wszystkich. Bądźmy kreatywni i zgrani, a nasze świąteczne drzewko będzie piękne, wyjątkowe i pachnące.

      Przygotowane pierniki będzie można zawiesić na choince już 6 grudnia.

      Samorząd Szkolny

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • Pluszowy miś to bardzo lubiana zabawka przez wszystkie dzieci. Jest symbolem ciepła, łagodności, dobra i miłości. To najlepszy przyjaciel i powiernik sekretów dziecka. Dlatego często pojawia się w bajkach dla najmłodszych. Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy miś Paddington to ulubieńcy, którzy są rozpoznawalni przez wszystkie dzieci.

      Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto, które jest obchodzone 25 listopada. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia przypada rocznica powstania maskotki – pluszowego misia.  Mało kto wie, że maskotka ma niezwykłą historię, a wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który wybrał się na polowanie. Podczas polowania postrzelono malutkiego niedźwiedzia i prezydent nakazał jego uwolnienie. Historię zilustrowano na łamach miejscowej prasy. Producent zabawek, zauważywszy artykuł o niedźwiedziu zainspirował się tym i stworzył zabawkę – misia. Nazwał ją Teddy Bear, co było oczywiście nawiązaniem do imienia prezydenta Stanów Zjednoczonych.

      W naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia podejmując różne działania, których pomysłodawcą był Samorząd Uczniowski. Tego dnia dzieci przyniosły swojego pluszaka do szkoły. Specjalni detektywi wybrali największego i najmniejszego misia.  W klasach czytane były bajki lub oglądane filmy, w których głównymi bohaterami były misie. Uczniowie ubrani byli w pluszowe bluzy, czapki, nosili ze sobą torby, opaski z uszami ulubionej maskotki oraz wykonali  laurki urodzinowe. Śmiesznym akcentem był namalowany na twarzy  nosek misia. Dodatkowo na korytarzu szkolnym umieszczona była tablica ze zdjęciami i informacjami o misiach.

      To był bardzo miły dzień.

       

     • Zwiedzamy Polskę - Stacja Muzeum w Warszawie

     • 25 listopada 2022r. dla chętnych uczniów z klas IV, V i VI zorganizowana została wycieczka koleją do Stacji Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Muzeum prowadzi swoją działalność w budynku nieczynnego już dworca Warszawa Główna. Przewodnik oprowadził nas po kolejnych salach wystawowych. W pierwszej opowiadał o znajdującej się tam kolekcji kolejnictwa począwszy od stworzenia pierwszych linii na ziemiach polskich przez ich rozwój, aż do czasów współczesnych. W drugiej sali wystawowej zobaczyliśmy eksponaty pamiątkowo-historyczne : umundurowanie i różne akcesoria. Zwróciliśmy też uwagę na piękne sztandary dawnych stowarzyszeń kolejarzy. W obu salach znajduje się wyjątkowy zbiór modeli parowozów, lokomotyw oraz kilka makiet zabytkowych dworców. Wszystkie zachwyciły nas niesamowitą precyzją wykonania. Pan przewodnik poprowadził nas również na zewnątrz, by kontynuować zwiedzanie Skansenu Stacji Muzeum. Dowiedzieliśmy się, że stanowi on największy zbiór cennych pojazdów szynowych w Polsce zgromadzony w jednym miejscu, bo liczy on aż 50 jednostek ! Na początku trasy zostaliśmy zaproszeni i wprowadzeni do niesamowitego miejsca. Był to unikat na skalę międzynarodową, czyli Salonki Bieruta. Wagon ten był wyprodukowany 1939 r. w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Pan przewodnik przekazał nam, że podczas II wojny światowej wagon został przejęty przez Niemców. Po wojnie w 1946 r. trafił w ręce dygnitarzy PRL-u. W latach 1947-1952 był wagonem reprezentacyjnym Prezydenta PRL – Bolesława Bieruta, potem podróżowali nim np. Gomułka, czy Cyrankiewicz. Zaskoczeniem było dla nas to, że jak na owe czasy była tam prywatna toaleta i prysznic sąsiadujący z sypialnią najdostojniejszego pasażera. Mogliśmy tam zrobić wiele ciekawych i pięknych zdjęć, usiąść na niesamowicie wygodnej kanapie oraz na skórzanych fotelach. W skansenie na uwagę zasługują także ogromne, wręcz gigantyczne parowozy różnych typów, produkcji polskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Kolekcję uzupełniają jeszcze lokomotywy elektryczne, pojazdy trakcyjne i spalinowe. Była to dla nas ogromna dawka ciekawostek związanych z historią kolejnictwa w Polsce i na świecie.
      Wycieczka była realizowana dzięki programowi „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych. Program umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną złotówkę do mazowieckich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

       

     • Zajęcia z fotografii

     • Dzisiaj na zajęciach z fototgrafii fotografowaliśmy płonące auto!!!

      Było jednak całkowicie bezpiecznie, pracowicie i baardzo ciekawie. Do stworzenia takich efektów użyliśmy statywu, pilota do aparatu, miniaturowego autka - zabawki i sznureczka z lampkami ledowymi.

      Jak wyszło? Zobaczcie sami :)

     • Wspólne i zdrowe drugie śniadanie

     • Drugie śniadanie – to posiłek bardzo ważny w codziennej diecie!

      Można powiedzieć, że stanowi kontynuację śniadania i „doładowuje” mózg ,ale często jest niedoceniany przez dzieci i rodziców.

      Aby zmienić nawyki żywieniowe i nauczyć się zdrowego żywienia drugoklasiści z pomocą wychowawczyni przygotowali zdrowe drugie śniadanie w postaci owsianki z orzechami, siemieniem lnianym, ulubionymi owocami i miodem, a wszystko to dzięki wyposażeniu zakupionemu w ramach #LaboratoriaPrzyszłości. Dzieci ze smakiem zjadły przygotowane przez siebie danie, zapewniając, że na pewno przygotują takie śniadanie wraz z rodzicami!!!

     • Laboratoria Przyszłości

     • Dzisiaj przedszkolaki miały możliwość poznać nasze Photony i być może pierwszy raz w życiu świadomie programować urządzenie elektroniczne. Za pomocą aplikacji Photon Draw dzieci wyznaczały paluszkiem na ekranie tabletu trasę, którą powinien pokonać robot. Takie programowanie sprawiło naszym najmłodszym wiele radości, a sam Photon był niezwykłą atrakcją dzisiejszego dnia.  Kolej na dalsze kroki w programowaniu :)

     • #SzkołaDoHymnu

     • Już po raz piąty nasza szkoła, w dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.

      W ten sposób włączamy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak zaśpiewaliśmy, można zobaczyć TUTAJ :)
       

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapę świata. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykanowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Ich trud nie poszedł na marne, my zaś winniśmy im wdzięczność i pamięć. Przejawem tego był uroczysty apel, który odbył się w  naszej szkole. Artyści za pomocą poetyckiego słowa i pieśni przedstawili ważniejsze fakty historyczne z czasów niewoli Polski. Akademia miała również na celu uświadomienie młodym obywatelom wagę wartości takich jak wolność, niepodległość, suwerenność I  patriotyzm.

      Przez kilka dni przygotowywaliśmy się na ten wielki dzień - Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku cała szkoła wzięła udział w grze z okazji tego święta. Wszystkie klasy uczciły 104 lata niepodległości przystępując do zabawy grupowej w formie Escape Roomu. Głównym celem gry było odnalezienie KLUCZA WOLNOŚCI. Uczniowie w tej zabawie musieli wykazać się znajomością symboli narodowych, geografii i historii Polski, a także umiejętnością logicznego myślenia i przede wszystkim gry zespołowej. Zdobyte klucze wolności oraz prace wykonane przez poszczególne drużyny zostały wyeksponowane na dekoracji.

      O godzinie 11.11 zebrani na sali uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję #SzkołaDoHymnu”.​​​​​​

      Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości było uczestnictwo naszej szkoły w gminnych obchodach tego święta. Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce godnie reprezentował poczet sztandarowy oraz grono pedagogiczne.

      ​​​​​​​Fotorelacja dostępnna jest na naszym szkolnym Facebooku

       

      ​​​​​​​

       

     • Próbna ewakuacja

     • Dzisiaj, naszą szkolną spokojną rzeczywistość przerwały syreny wozu strażackiego i głośne nawoływanie do ewakuacji z budynku. Okazało się, że wszyscy - uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz lokatorzy zostaliśmy poddani próbnej ewakuacji, którą przeprowadzono w asyście Ochotnicza Straż Pożarna w Kołbieli i OSP Chrosna. Wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkoły sprawnie i bez paniki opuściły szkolne pomieszczenia udając się w miejsce zbiórki. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji, które obejmowały praktyczne działania ewakuacyjne z zagrożonego budynku. Głównym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Warto podkreślić, iż takie alarmy próbne to bardzo ważne kwestie, które przygotowują wszystkich do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach

     • Wszystkich Świętych

     • 1 listopada jest czasem przeznaczonym na obchody Dnia Wszystkich Świętych. Specyfika tego dnia jest niezwykła, mistyczna wręcz, niepowtarzalna. Z odległych zakątków kraju, a nawet świata, ludzie przyjeżdżają, aby odwiedzić groby bliskich im osób.

      27 października odbył się w naszej szkole apel z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. Samorząd Uczniowski przygotował krótką inscenizację, która wprowadziła wszystkich w nastrój przemyśleń, zadumy, refleksji nad sensem istnienia, bycia na ziemi i śmiercią.

      Spotkaliśmy się razem, aby móc przez chwilę zapomnieć o rzeczywistości, ciągłej pogoni za lepszymi ocenami, pieniędzmi, lepszą pracą, nowym autem, nowym życiem, i aby przystanąć wreszcie, aby z pewnej perspektywy móc się przyjrzeć temu, co zostaje za nami, co jutro stanie się przeszłością, niemożliwą do zmiany i poprawy.

      Trudno jest mówić o śmierci. Dlatego w tej kwestii sięgnęliśmy do wiedzy ludzi mądrych i wielkich. Wysłuchaliśmy słów ks. Jana Twardowskiego, patrona naszej szkoły, poety, opiekuna dzieci i wspaniałego człowieka oraz myśli Marka Grońskiego, autora wiersza pod tytułem „Bardzo trudne pytania”.

      Pierwszego listopada, oddajemy cześć i pamięć bliskim, których już nie ma wśród nas. W tym celu przygotowaliśmy symboliczny „Znicz pamięci”, do którego przyczepiliśmy karteczki z zapisanymi imionami osób, których nie ma już wśród nas oraz uczciliśmy ich minutą ciszy i zadumy.

      Mamy nadzieję, że przygotowany przez na Samorząd Uczniowski okolicznościowy apel chociaż trochę oswoił wszystkich zebranych z tematyką śmierci i przemijania, istoty bytu człowieka. Pamiętajmy, że 1 listopada jest datą symboliczną, pamiętać o zmarłych powinniśmy przez cały rok.

      Nie zapominajmy także o grobach nieznanych nam osób, zaniedbanych, pustych, których jest wiele. Postarajmy się by na każdym z nich palił się znicz. Symbol, że jednak ktoś pamięta.

     • Mazowiecka Gala "Rodacy Bohaterom"

     • 27 października pani dyrektor Małgorzata Szostak wzięła udział w Mazowieckiej Gali „Rodacy Bohaterom”, która odbyła się w Mechanik Mińsk Mazowiecki. Uroczystość była podsumowaniem akcji przeprowadzonych w latach 2021-2022 przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki

      Nasza szkoła także brała udział w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie, a głównym ich celem była organizacja paczek żywnościowych dla Polaków na Kresach Wschodnich oraz pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Nasi uczniowie mają wielkie serca, dlatego śmiało możemy zapewnić o dalszej współpracy!