• Lekcja o bezpieczeństwie na drodze
     • Lekcja o bezpieczeństwie na drodze

     • W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci, 30 października br. uczniowie  uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji, pracującym na co dzień w Komisariacie Policji w Kołbieli, panem Mariuszem Lewandowskim.

      Funkcjonariusz przedstawił uczniom klasy IV prawidłowe zasady poruszania się po drodze na rowerze, przypomniał podstawowe wyposażenie roweru oraz pokazał najważniejsze znaki drogowe dotyczące rowerzystów oraz rowerów na drodze. Ze względu na to, że do naszej szkoły przyjedża dużo uczniów na rowerze, pogadanka była bardzo przydatna i pouczająca. Policjant podkreślił, także jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

     • Spotkanie autorskie

     • Dnia 18 października 2019 roku w naszej bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z Dorotą Mularczyk autorką powieści dla dzieci i młodzieży.

      Autorka poprowadziła cykl zajęć w formie zabawy pod ogólną nazwą "Mix- maraton", czyli co kto chce, w które wpleciona została profilaktyka uzależnień. Spotkania były przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych szkoły podstawowej oraz przedszkola. Każda lekcja miała inny temat.

      1 ) Spotkanie autorskie, na którym p. Dorota Mularczyk opowiedziała, jak zaczęła pisać, o czym pisze, jak powstają jej książki, co ją inspiruje, a także o tym, jakie zagrożenia czają się w cyberprzestrzeni.

      2) „Klawiatura obok pióra” było to połączenie spotkania autorskiego z poprowadzeniem dyskusji na wesoło w/g ustalonego schematu, dzięki któremu dzieci same odkrywały, co jest dla nich bardziej wartościowe, komputer czy książka. Poruszony został również temat konsekwencji nadmiernego, niekontrolowanego korzystania z komputera, zwłaszcza jeśli chodzi o gry komputerowe. Jako wypełnienie czasu pt. „z dala od komputera” autorka zaproponowała lekturę swoich książek, których nie czyta się „do poduszki”, ponieważ z pewnością nie wywołają senności.

      3) „Głowa wolna od uzależnień” - uczniowie usłyszeli, jak „Nie dać się przeciągnąć na ciemną stronę wirtualnego świata” (komórki, tablety, komputery) oraz jak się bronić przed: używkami, narkotykami i alkoholem.

      4) "Zapomniane zabawy" - to lekcja podczas której p. Dorota Mularczyk przedstawiła zabawy z dawnych lat, które bawiły, uczyły, rozwijały wyobraźnię, wciągały bez reszty, były naturalne i co najważniejsze, bez obecności "złodziei czasu", czyli bez komórek i komputerów.

      5) „Bajkowe czytanie” - uspokajające czytanie dla młodszych dzieci.

      Spotkanie miało na celu upowszechnienie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Przebiegało w miłej i radosnej atmosferze. Okazało się ciekawe i owocne. Pisarka w swoich wystąpieniach podkreślała rolę książki w życiu dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że przesłanie autorki, jeszcze długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

     • Powiatowe Biegi Przełajowe

     • Bieg przełajowy to bieg w terenie, najczęściej w lasach, na łąkach lub w innych miejscach, gdzie bieg jest naturalnie utrudniony przez przyrodę. W takim biegu uczestniczyli reprezentanci naszej szkoły podczas Mistrzostw Powiatu Otwockiego Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych w Indywidualnych Biegach Przełajowych, które odbyły się dn. 01.10.19 r. na stadionie gminnym w Kołbieli. Organizatorem zawodów był Powiat Otwocki, a gospodarzem Gmina Kołbiel.

      Uczniowie z kl. V - VIII w zależności od wieku i płci pokonywali trasę na dystansie od 800 m do 150 m. Wszyscy zawodnicy ukończyli bieg i dotarli do mety. Wśród naszej reprezentacji znaleźli się zawodnicy, którzy stanęli na podium. Byli to: Natalia Rokicka z kl. VIII i Wojciech Kowalczyk z kl. VI. Zajęli oni III miejsce w swoich kategoriach i uzyskali prawo startu w zawodach na szczeblu rejonu.

      Gratulujemy wszystkim zawodnikom, zachęcamy do dalszej pracy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Informujemy, że dnia 14 października 2019 r. (poniedziałek) nie ma zajęć dydaktycznych. Uczniowie przychodzą w godz. 9.00-12.00. Biorą udział w uroczystości Ślubowania pierwszoklasistów i Dnia Edukacji przygotowanego przez Samorząd Uczniowski. W tym dniu nie ma obiadu, a świetlica działa od godz. 8.00

     • Zagrożenia związane z e-papierosami

     • Minister Edukacji Narodowej skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.