• Piernikowa choinka

     • Zapraszamy uczniów, rodziców i pracowników naszej szkoły do udziału w akcji PIERNIKOWA CHOINKA, która trwać będzie w dniach 6 – 12  grudnia 2022 r.

      Głównym celem akcji jest wspólne udekorowanie choinki ustawionej na korytarzu szkolnym. Dekoracją będą upieczone i ozdobione w domu pierniki. Wygląd tej choinki zależy wyłącznie od nas wszystkich. Bądźmy kreatywni i zgrani, a nasze świąteczne drzewko będzie piękne, wyjątkowe i pachnące.

      Przygotowane pierniki będzie można zawiesić na choince już 6 grudnia.

      Samorząd Szkolny

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • Pluszowy miś to bardzo lubiana zabawka przez wszystkie dzieci. Jest symbolem ciepła, łagodności, dobra i miłości. To najlepszy przyjaciel i powiernik sekretów dziecka. Dlatego często pojawia się w bajkach dla najmłodszych. Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy miś Paddington to ulubieńcy, którzy są rozpoznawalni przez wszystkie dzieci.

      Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto, które jest obchodzone 25 listopada. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia przypada rocznica powstania maskotki – pluszowego misia.  Mało kto wie, że maskotka ma niezwykłą historię, a wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który wybrał się na polowanie. Podczas polowania postrzelono malutkiego niedźwiedzia i prezydent nakazał jego uwolnienie. Historię zilustrowano na łamach miejscowej prasy. Producent zabawek, zauważywszy artykuł o niedźwiedziu zainspirował się tym i stworzył zabawkę – misia. Nazwał ją Teddy Bear, co było oczywiście nawiązaniem do imienia prezydenta Stanów Zjednoczonych.

      W naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia podejmując różne działania, których pomysłodawcą był Samorząd Uczniowski. Tego dnia dzieci przyniosły swojego pluszaka do szkoły. Specjalni detektywi wybrali największego i najmniejszego misia.  W klasach czytane były bajki lub oglądane filmy, w których głównymi bohaterami były misie. Uczniowie ubrani byli w pluszowe bluzy, czapki, nosili ze sobą torby, opaski z uszami ulubionej maskotki oraz wykonali  laurki urodzinowe. Śmiesznym akcentem był namalowany na twarzy  nosek misia. Dodatkowo na korytarzu szkolnym umieszczona była tablica ze zdjęciami i informacjami o misiach.

      To był bardzo miły dzień.

       

     • Zwiedzamy Polskę - Stacja Muzeum w Warszawie

     • 25 listopada 2022r. dla chętnych uczniów z klas IV, V i VI zorganizowana została wycieczka koleją do Stacji Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Muzeum prowadzi swoją działalność w budynku nieczynnego już dworca Warszawa Główna. Przewodnik oprowadził nas po kolejnych salach wystawowych. W pierwszej opowiadał o znajdującej się tam kolekcji kolejnictwa począwszy od stworzenia pierwszych linii na ziemiach polskich przez ich rozwój, aż do czasów współczesnych. W drugiej sali wystawowej zobaczyliśmy eksponaty pamiątkowo-historyczne : umundurowanie i różne akcesoria. Zwróciliśmy też uwagę na piękne sztandary dawnych stowarzyszeń kolejarzy. W obu salach znajduje się wyjątkowy zbiór modeli parowozów, lokomotyw oraz kilka makiet zabytkowych dworców. Wszystkie zachwyciły nas niesamowitą precyzją wykonania. Pan przewodnik poprowadził nas również na zewnątrz, by kontynuować zwiedzanie Skansenu Stacji Muzeum. Dowiedzieliśmy się, że stanowi on największy zbiór cennych pojazdów szynowych w Polsce zgromadzony w jednym miejscu, bo liczy on aż 50 jednostek ! Na początku trasy zostaliśmy zaproszeni i wprowadzeni do niesamowitego miejsca. Był to unikat na skalę międzynarodową, czyli Salonki Bieruta. Wagon ten był wyprodukowany 1939 r. w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Pan przewodnik przekazał nam, że podczas II wojny światowej wagon został przejęty przez Niemców. Po wojnie w 1946 r. trafił w ręce dygnitarzy PRL-u. W latach 1947-1952 był wagonem reprezentacyjnym Prezydenta PRL – Bolesława Bieruta, potem podróżowali nim np. Gomułka, czy Cyrankiewicz. Zaskoczeniem było dla nas to, że jak na owe czasy była tam prywatna toaleta i prysznic sąsiadujący z sypialnią najdostojniejszego pasażera. Mogliśmy tam zrobić wiele ciekawych i pięknych zdjęć, usiąść na niesamowicie wygodnej kanapie oraz na skórzanych fotelach. W skansenie na uwagę zasługują także ogromne, wręcz gigantyczne parowozy różnych typów, produkcji polskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Kolekcję uzupełniają jeszcze lokomotywy elektryczne, pojazdy trakcyjne i spalinowe. Była to dla nas ogromna dawka ciekawostek związanych z historią kolejnictwa w Polsce i na świecie.
      Wycieczka była realizowana dzięki programowi „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych. Program umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną złotówkę do mazowieckich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

       

     • Zajęcia z fotografii

     • Dzisiaj na zajęciach z fototgrafii fotografowaliśmy płonące auto!!!

      Było jednak całkowicie bezpiecznie, pracowicie i baardzo ciekawie. Do stworzenia takich efektów użyliśmy statywu, pilota do aparatu, miniaturowego autka - zabawki i sznureczka z lampkami ledowymi.

      Jak wyszło? Zobaczcie sami :)

     • Wspólne i zdrowe drugie śniadanie

     • Drugie śniadanie – to posiłek bardzo ważny w codziennej diecie!

      Można powiedzieć, że stanowi kontynuację śniadania i „doładowuje” mózg ,ale często jest niedoceniany przez dzieci i rodziców.

      Aby zmienić nawyki żywieniowe i nauczyć się zdrowego żywienia drugoklasiści z pomocą wychowawczyni przygotowali zdrowe drugie śniadanie w postaci owsianki z orzechami, siemieniem lnianym, ulubionymi owocami i miodem, a wszystko to dzięki wyposażeniu zakupionemu w ramach #LaboratoriaPrzyszłości. Dzieci ze smakiem zjadły przygotowane przez siebie danie, zapewniając, że na pewno przygotują takie śniadanie wraz z rodzicami!!!

     • Laboratoria Przyszłości

     • Dzisiaj przedszkolaki miały możliwość poznać nasze Photony i być może pierwszy raz w życiu świadomie programować urządzenie elektroniczne. Za pomocą aplikacji Photon Draw dzieci wyznaczały paluszkiem na ekranie tabletu trasę, którą powinien pokonać robot. Takie programowanie sprawiło naszym najmłodszym wiele radości, a sam Photon był niezwykłą atrakcją dzisiejszego dnia.  Kolej na dalsze kroki w programowaniu :)

     • #SzkołaDoHymnu

     • Już po raz piąty nasza szkoła, w dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.

      W ten sposób włączamy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak zaśpiewaliśmy, można zobaczyć TUTAJ :)
       

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapę świata. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykanowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Ich trud nie poszedł na marne, my zaś winniśmy im wdzięczność i pamięć. Przejawem tego był uroczysty apel, który odbył się w  naszej szkole. Artyści za pomocą poetyckiego słowa i pieśni przedstawili ważniejsze fakty historyczne z czasów niewoli Polski. Akademia miała również na celu uświadomienie młodym obywatelom wagę wartości takich jak wolność, niepodległość, suwerenność I  patriotyzm.

      Przez kilka dni przygotowywaliśmy się na ten wielki dzień - Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku cała szkoła wzięła udział w grze z okazji tego święta. Wszystkie klasy uczciły 104 lata niepodległości przystępując do zabawy grupowej w formie Escape Roomu. Głównym celem gry było odnalezienie KLUCZA WOLNOŚCI. Uczniowie w tej zabawie musieli wykazać się znajomością symboli narodowych, geografii i historii Polski, a także umiejętnością logicznego myślenia i przede wszystkim gry zespołowej. Zdobyte klucze wolności oraz prace wykonane przez poszczególne drużyny zostały wyeksponowane na dekoracji.

      O godzinie 11.11 zebrani na sali uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję #SzkołaDoHymnu”.​​​​​​

      Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości było uczestnictwo naszej szkoły w gminnych obchodach tego święta. Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce godnie reprezentował poczet sztandarowy oraz grono pedagogiczne.

      ​​​​​​​Fotorelacja dostępnna jest na naszym szkolnym Facebooku

       

      ​​​​​​​