• Mistrzowie siatkówki!

     • Okazuje się, że jesteśmy mistrzami w kolejnej dyscyplinie sportowej.

      Miło nam poinformować, że reprezentacja naszej szkoły zajęła PIERWSZE miejsce w Gminnym Turnieju Siatkówki Szkół Podstawowych.

      Organizatorem zawodów był Kompleks Sportowo – Rekreacyjny w Kołbieli.

      Dziewczęta i chłopcy z kl. VIII i VI podczas rozgrywek pokonali drużyny ze szkół podstawowych z Kątów, Kołbieli i Rudzienka.

      Naszym zawodnikom oraz nauczycielce wychowania fizycznego serdecznie gratulujemy!

     • Warszawskie legendy!

     • W piękny słoneczny dzień 16 maja najmłodsza część naszej społeczności szkolnej, czyli dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1-3 wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Tematem przewodnim były legendy warszawskie, o których bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik. Dzieci wysłuchały legendy o duchu Barbary Radziwiłłówny, o pękniętym dzwonie na Kanonii, o kamiennym niedźwiedziu, o bazyliszku i oczywiście legendy o warszawskiej syrence. Wszystkie dzieci z uwagą słuchały ciekawych opowieści popartych pomnikiem kamiennego niedźwiedzia, miedzianego dzwonu, zawieszką z bazyliszkiem i pomnikiem Warszawskiej Syrenki  - symbolu Warszawy.
      Po spacerze po Starym Mieście dzieci miały zaplanowaną wizytę w najsłynniejszej pracowni czekolady w Warszawie, którą założył Emil Wedel. Po kubeczku ciepłej czekolady, przyszedł czas na warsztaty zdobienia pierników białą płynną czekoladą. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowanie ozdobiły swoje dwa ciasteczka, by potem zabrać je do domu i pochwalić się rodzicom. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w sieciowej restauracji Kentucky Fried Chicken.
       

     • Szkolny tydzień życzliwości

     • Zainspirowani szczególnym dniem – Światowym Dniem Życzliwości - w dniach 8-12 maja br. przeżywaliśmy w naszej szkole Tydzień Życzliwości. Głównym celem akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski było zwrócenie szczególnej uwagi na jedną z kluczowych kompetencji osobistych, czyli empatię.  Przyświecało nam hasło: „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe!”. Osiągnięcie założonego celu wymagało podjęcia przez uczniów i nauczycieli różnych działań.

      Poniedziałek był dniem uprzejmości. Tego dnia wszyscy pamiętali o czarodziejskich słowach: proszę, dziękuję, przepraszam. Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w „Grze szkolnej”, której celem było odszukanie kopert z wyrazami składających się na hasła promujące życzliwość, tolerancję i przyjaźń, ukrytych w różnych zakamarkach szkoły  (z wyłączeniem sal lekcyjnych). Hasła należało ułożyć z rozsypanki wyrazowej, przykleić na kartkę i umieścić je ich na korytarzu. Wygrali  uczniowie klasy VII, którzy bardzo zaangażowali się w zabawę i znaleźli wszystkie koperty. W nagrodę otrzymali pamiątkowy dyplom.

      Wtorek nazwaliśmy dniem uśmiechu. Zadaniem dzieci było uśmiechnięcie się nawet do tych osób, których nie lubią. Uczniowie klas 0 – II wykonali na żółtej kartce z bloku technicznego buźki/ emotikonki z uśmiechniętymi, zadowolonymi minkami i rozwiesili je na terenie szkoły. Klasa III pokazała swój talent plastyczny i wykonała  plakat – CECHY DOBREGO PRZYJACIELA, którym ozdobiła drzwi swojej sali. Na korytarzu szkolnym zrobiło się bardzo radośnie.

      Każdy lubi usłyszeć komplement, dlatego dniem miłych słówek była środa. Uczniowie klas IV – VI wykonali plakaty pod hasłami: ŻYCZLIWOŚĆ, TOLERANCJA, PRZYJAŹŃ  i umieścili je na drzwiach do klas lekcyjnych. Były one promocją ważnych cech człowieka, które wpływają pozytywnie na relacje rówieśnicze i ułatwiają znalezienie przyjaciela.

      Czwartek upłynął pod hasłem koleżeństwa i szacunku. W tym dniu zachęcaliśmy do rozmowy ze wszystkimi kolegami. Mile widziane były także słodkości, którymi dzieliliśmy się z różnymi osobami. Wychowawcy klas poprowadzili pogadankę na temat przemocy w szkole. Ważne informacje można było również znaleźć na gazetce informacyjnej umieszczonej na korytarzu szkolnym.

      W piątek wybraliśmy 9 ŻYCZLIWYCH. Uczniowie wytypowali po jednej osobie z klasy, która cieszy się uznaniem kolegów i jest wzorem do naśladowania. Wybrani uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami podczas apelu. W tym dniu przyszliśmy do szkoły w niebieskich strojach, które były symbolem przyjaźni.

      NAJŻYCZLIWSI W NASZEJ SZKOLE:

      Klasa „0” – Marysia J.

      Klasa I – Iga,

      Klasa II – Lenka,

      Klasa III – Szymon,

      Klasa IV – Jakub,

      Klasa V – Amelka,

      Klasa VI – Michał,

      Klasa VII – Kacper,

      Klasa VIII – Tomek.

      Gratulujemy!

      Mamy nadzieję, że podjęte działania przyniosły oczekiwane rezultaty. Życzymy, aby życzliwość i empatia były z nami każdego dnia, a pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi dawało radość.

      Cała galeria

     • Wycieczka szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”

     • Uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Człekówce i klas siódmych Szkoły Podstawowej w Kołbieli  12 maja 2023 roku wzięli udział w wycieczce - szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”.

      W pierwszej kolejności udaliśmy się do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, które było szkołą bohaterów książki. Tu rozpoczęła się przyjaźń Alka (Aleksego Dawidowskiego), Rudego (Jana Bytnara) i Zośki (Tadeusza Zawadzkiego). Tam pobierali naukę i należeli do drużyny harcerskiej „Stara Pomarańczarnia”, gdzie zdobyli wyśmienite wykształcenie i nauczyli się, jak być dobrym Polakiem.

      Następnie udaliśmy się na Al. Szucha do Muzeum Walki i Męczeństwa - dawnej siedziby Gestapo. Tu torturowano i męczono Polaków, tutaj również przesłuchiwany był „Rudy” - jeden z bohaterów książki. Obejrzeliśmy cele, w których na ścianach widniały napisy świadczące o męstwie i patriotyźmie przetrzymywanych tu ludzi.

      Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się na spacer po Warszawie. Poszliśmy pod pomnik Mikołaja Kopernika, gdzie miało miejsce usunięcie niemieckiej tablicy przez „Alka”. W oddali widzieliśmy gmach galerii „Zachęta”, gdzie chłopcy zdjęli niemieckie flagi. Zatrzymaliśmy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza i ruszyliśmy ulicą Długą i Bielańską do pasażu Simonsa. To tu odbyła się „Akcja pod Arsenałem”, którą poprowadziła Grupa Szturmowa Szarych Szeregów. Odbito „Rudego” i 25 innych więźniów, którzy byli przewożeni z Al. Szucha na Pawiak.

      Po krótkiej wycieczce autokarem udaliśmy się do Muzeum na Pawiaku. Obejrzeliśmy niemiecki areszt, gdzie przetrzymywano tam więźniów w okropnych warunkach. Odsłuchanie w tym miejscu nagranych grypsów głęboko zapadło nam w pamięci.

      Ostatnim z odwiedzionych przez nas miejsc był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pełni zadumy przemierzaliśmy Aleję Zasłużonych, na której spoczywają walczący w batalionie „Zośka”.

      Wycieczka na długo pozostawi w nas niezapomniane wrażenia i przeżycia. Poszerzyła wiedzę dotyczącą okresu II wojny światowej i przybliżyła postacie powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

                                                       

                                                                                                                               Beata Badurek

     • Zaproszenie do udziału w konkursie fotograficznym Rzecznika Praw Dziecka

     • Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, w które każdy powinien być szczęśliwy. A co może nam dać więcej radości niż wspaniała zabawa z przyjaciółmi? Każda chwila spędzona z przyjacielem czy przyjaciółką jest warta zapamiętania i uwiecznienia. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak z okazji Dnia Dziecka ogłasza konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży z całej Polski.

      Weźcie swoje aparaty fotograficzne lub smartfony i zróbcie zdjęcie przyjaźni. To mogą być wesołe zabawy na podwórku czy wspólne chwile z kolegami i koleżankami z klasy. Albo niezwykłe spotkanie z czworonożnym przyjacielem. Sfotografujcie je i wyślijcie nam!

      Dzieci i młodzież zainteresowane udziałem w konkursie powinny do dnia 26 maja 2023 r. roku włącznie zgłosić swój udział, przesyłając – z pomocą rodzica/opiekuna prawnego – wypełniony formularz zgłoszenia oraz zdjęcie wraz z imieniem i nazwiskiem autora, i informacją o kategorii wiekowej – na adres email: konkurs@brpd.gov.pl. 

      Szczegóły i regulamin dostępny jest TUTAJ

       

     • Sukces sportowy naszych uczniów

     • Kolejne zawody sportowe już za nami. Tym razem uczniowie kl. VI-VIII wzięli udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Szkół Podstawowych, który odbył się 18 kwietnia 2023 r. w Kołbieli.

      Organizatorem imprezy był Kompleks Sportowo – Rekreacyjny Gminy Kołbiel. Rozgrywki odbyły się w kategorii dziewcząt i chłopców.

      Drużyna dziewcząt z naszej szkoły zdobyła PIERWSZE miejsce, natomiast chłopcy wywalczyli DRUGĄ lokatę!!!

      Wszystkim składamy serdeczne gratulacje, a dla Pani Haliny Rżysko ogromne brawa, za przygotowanie szkolnej reprezentacji do zawodów!