• Egzamin na kartę rowerową

     • Egzamin na kartę rowerową w klasie czwartej, to ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Jeździć na rowerze każdy potrafi, ale na egzaminie należy wykazać się sporą dawką teorii z zakresu budowy roweru, przepisów ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy lekarskiej. Najbardziej ekscytującym punktem egzaminu jest część praktyczna, czyli jazda na rowerze według przygotowanego toru. Na egzaminie należało wykazać się umiejętnością jazdy na wprost, zrobienia ósemki, czyli przejazdu bez podpórek i bez najeżdżania na linie, slalomem oraz wskazywania zamiaru skrętu w prawo poprzez puszczenie kierownicy i wysunięcie ręki.

      Wszyscy zrobili to wspaniale, więc należy przypuszczać, że czwartoklasiści zaopatrzeni w wiedzę teoretyczną oraz bardzo dobre umiejętności praktyczne będą wiedzieli, jak zachowywać się w ruchu drogowym, jako rowerzyści.

      Życzymy bezpiecznej jazdy :)

     • 70 lat na tronie. Platynowy Jubileusz Królowej Elżbiety II

     •  

      Elżbieta II obchodzi właśnie platynowy jubileusz rządów w Wielkiej Brytanii i 96. urodziny. Jest jednym z najdłużej panujących władców w dziejach świata i rządzi w kilkudziesięciu krajach i terytoriach. Nie musi posiadać paszportu, by przekraczać granicę i prawa jazdy, by prowadzić samochód. Podczas 70 lat jej panowania, swój urząd sprawowało 15 brytyjskich premierów, 14 prezydentów USA oraz siedmiu papieży.

      Również w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce włączyliśmy się w obchody tej ważnej rocznicy. Aby i u nas zrobiło się nieco odświętnie i aby poczuć podniosłą atmosferę urządziliśmy grę o Londynie. Zadania zostały tak zaprojektowane, by uczniowie musieli ze sobą współpracować jako grupa. Rozwiązując zadania i korzystając z Internetu mogli poznać Londyn, jego zabytki, kulturę i symbole. Należało wykazać się znajomością języka angielskiego, sprytem, umiejętnością pracy w zespole oraz niezwykłym opanowaniem, pamiętając jednak, że zegar tykał, a cenne sekundy uciekały coraz szybciej. Na uczniów czekało 11 stacji dydaktycznych z zadaniami. W każdej stacji ukryte było hasło. Grupa uczniów która najszybciej i bezbłędnie rozwiązała zadania otrzymała słodkie nagrody. Młodsze klasy w tym samym czasie oglądały film „ Miś Paddington”. Akcja filmu dzieje się w samym Londynie. Nasz sławny miś też wziął udział w obchodach Platynowego Jubileuszu, składając wizytę samej Królowej na herbatce. Film bardzo się podobał, a popcorn smakował wybornie.

      Następnie klasy 0-VIII przystąpiły do konkursu plastycznego, w którym zadaniem było wykonanie portretu monarchini. Spośród wszystkich prac, jury wyłoniło 3 zwycięzców.

      I miejsce - klasa VII, II miejsce - klasa 0, III miejsce - klasa IV. Zwycięzcy otrzymali bony na pizzę. Dla wszystkich zostały przygotowane symboliczne zakładki do książek, a prace uczniów trafiły na gazetkę okolicznościową poświęconą Jej Wysokości Królowej Elżbiecie II.

     • Zakończenie konkursu "Jedna Planeta"

     • Jury konkursu edukacyjnego IMGW-PIB „Jedna Planeta” wyłoniło zwycięskie szkoły oraz uczniów z najlepszą sprawdzalnością prognoz pogody.

      Zwycięzcami konkursu „Jedna Planeta” zostały:

      1. miejsce – Szkoła Podstawowa im. Św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Lublińcu.

      2. miejsce – Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące im. dr Wandy Błeńskiej w Kowalach.

      3. miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Nowej Sarzynie.

      Najlepsze wyniki sprawdzalności prognoz pogody oraz tytuł „Meteorologa Przyszłości i Ambasadora IMGW-PIB” uzyskali:

      1. miejsce: OSKAR WRĘCZYCKI (Szkoła Podstawowa im. Św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców).

      2. miejsce: KLAUDIA PISARSKA (Szkoła Podstawowa im. Św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców).

      3. miejsce: ANNA POSTRACH (Szkoła Podstawowa im. Św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców).

      4. miejsce: HANNA LATOSI (Szkoła Podstawowa im. Św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców).

      5. miejsce: MATEUSZ ROGOWSKI (Szkoła Podstawowa w Radziłowie).

      Jury Konkursu postanowiło dodatkowo wyróżnić 7 uczniów z wysoką sprawdzalnością prognoz. Są to:

      JULIA SZEWCZYK (Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące im. dr Wandy Błeńskiej).

      TOMASZ ZEBZDA (I Liceum Ogólnokształcące w Nowej Sarzynie).

      PIOTR KASZUBSKI (Szkoła Podstawowa im. Księstwa Gniewkowskiego w Murzynnie).

      JAKUB TRUCHAN (Liceum Ogólnokształcące w Zakliczynie).

      DAWID WAJDA (Publiczna Szkoła Podstawowa im. sierż. AK J. Siwaka „Waligóry” w Buchcicach).

      ALEKSANDRA WIRTEK (Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Człekówce)

      MAGDALENA KUROWICKA (Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Niecieczy).

      Zwycięskie szkoły otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 50.000 zł każda. Pięciu najlepszych uczniów, oprócz tytułu „Meteorologa Przyszłości i Ambasadora IMGW-PIB”, otrzyma nagrody rzeczowe, a wyróżnieni uczniowie – specjalne dyplomy oraz drobne upominki. Nagrody rzeczowe zostaną uroczyście wręczone na początku nowego roku szkolnego.

      Nie udało nam się zdobyć głównej nagrody, ale nasi uczniowie nabyli nowe umiejętności w prognozowaniu pogody, a o naszej szkole dowiedziała się cała Polska

      Gratulacje i wielkie brawa dla Aleksandry!!!

      https://meteo.imgw.pl/jednaplaneta/

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

     • Informujemy, że uroczystość zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce rozpoczniemy Mszą Świętą w kościele pw. Św. Trójcy w Kołbieli o godzinie 9.00.

      Dalsza część uroczystości odbędzie się w szkole o godzinie 10.15.

      Serdecznie zapraszamy :)

     • Wycieczka do Krynicy - Zdroju

     • Szkolne wycieczki turystyczne – zwłaszcza kilkudniowe, to niewątpliwie wielka atrakcja dla uczniów. 31 uczestników z klas 5 – 8 wraz z czwórką opiekunów oraz biurem podróży Książek Travel wyruszyło 13 czerwca na trzydniową wycieczkę do Krynicy Zdroju, zwiedzając przy okazji Muszynę, Tylicz, Powroźnik, Jaworzynę Krynicką, Nowy Sącz oraz Sandomierz. Dla wielu z nich taki wyjazd nie był czymś nowym, jednak dla niektórych wycieczka połączona z długą podróżą autokarem, zbiorowym wyżywieniem oraz noclegiem stanowiła nowe doświadczenie życiowe. W myśl powiedzenia Arystotelesa, że „przygoda warta jest każdego trudu” poznaliśmy uzdrowiskową moc krynicznych wód i urok Krynicy – Zdroju, o własnych siłach zdobyliśmy szczyt Góry Parkowej i szczyt Jaworzyny Krynickiej siłami techniki (kolej gondolowa). Uruchomiliśmy wszystkie zmysły w Ogrodach Sensorycznych oraz przeżywaliśmy chwile uduchowienia w Ogrodach Biblijnych w Muszynie. W ogromnym skupieniu poznaliśmy historię Cerkwii św. Jakuba w Powroźniku, a na warsztatach plastycznych, którego motywem była twórczość Nikifora Krynickiego pokazaliśmy nasze wielkie talenty plastyczne. Ostatniego dnia poszukiwaliśmy ducha historii w Miasteczku Galicyjskim i skansenie regionalnym w Nowym Sączu. Finałowym punktem wyjazdu był spacer po rynku w Sandomierzu. Trzy dni minęły w bardzo sympatycznej atmosferze, uczniowie – co podkreślali organizatorzy i wychowawcy – byli bardzo zdyscyplinowani i grzeczni, a kiedy na koniec zapytali, czy powtórzymy to za rok, to dla nas opiekunów było oczywiste, że wycieczka bardzo im się podobała i że są gotowi na kolejne zwiedzanie świata. Nasza podróż zakończyła się pięknym zachodem słońca. Zapraszamy na fotograficzny reportaż z wojaży.

     • Pies do zadań specjalnych

     • Dnia 14 czerwca na boisku szkolnym odbyło się spotkanie ze specjalistami od tresury psów służbowych. Naszymi gośćmi byli instruktorzy z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie w towarzystwie owczarka belgijskiego. Wojskowi przekazali dzieciom informacje na temat opieki nad zwierzętami oraz zasad bezpieczeństwa w kontakcie z nimi. Głównym bohaterem spotkania był Kazan, pies patrolująco-obronny, który wraz z opiekunem prezentował swoje umiejętności. Uczniowie byli pod wrażeniem posłuszeństwa czworonoga i jego szybkiej reakcji na polecenia przewodnika. Fajnym momentem spotkania była możliwość pogłaskania psa zabezpieczonego w kaganiec. Spotkanie zakończyło się ogniskiem i pysznymi pieczonymi kiełbaskami.

     • Piknik Rodzinny "W naszej szkole jest fajnie"

     • W naszej szkole jest fajnie - to stwierdzenie zostało poparte dzisiaj piknikiem rodzinnym, który łączył w sobie Dzień Patrona, Dzień Dziecka oraz Dzień Mamy i Taty. Piknik zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców, przy współudziale Pracowników i Uczniów naszej szkoły stworzył okazję do wspólnego świętowania i zabawy.

      Na początku wspomnieliśmy naszego patrona – ks. Jana Twardowskiego, a po krótkim występie artystycznym wysłaliśmy do nieba kilka serduszek napompowanych helem. Pogoda była fantastyczna, ciasta i inne smakołyki przepyszne, kiełbaska z ogniska cudownie pachnąca, a „dmuchańce” oblegane non stop. Kolejki dziewczynek ustawiały się do stoiska z malowaniem twarzy i zaplataniem warkoczyków, młode damy mogły otrzymać piękne, papierowe kolorowe kapelusze, a najmłodsi plastycy próbowali swoich sił przy malowaniu obrazów na folii i płótnie. Wszyscy mogli wziąć udział w biegu sprawnościowym, partyjce szachów i warcabów, grupowych tańcach, a także przymierzyć prawdziwe wojskowe ubranie – kamizelkę, maskę gazową i hełm. Atrakcji dopełniały samodzielnie robione bańki mydlane i wesoła muzyka.

      Z całego serca dziękujemy wszystkim Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom obsługi oraz Darczyńcom za świetną organizację pikniku – za cudownie spędzony czas, wspaniałą atmosferę i moc atrakcji, które sprawiły to, co daje największą satysfakcję - radość i szczęście dzieci.

       

     • Warsztaty plastyczne w Łucznicy

     • W malowniczo położonej mazowieckiej wsi działa Stowarzyszenie Akademia Łucznica, które oferuje szeroką gamę kursów i lekcji plastycznych!

      Uczniowie klas - I, II, III, IV i V przyjechali tam 6 czerwca, aby przeżyć przygodę ze sztuką i to w otoczeniu pięknego parku i zabytkowego pałacu.

      Pełni entuzjazmu uczniowie malowali na szkle, tworzyli obrazy metodą batiku, formowali filcowe kulki oraz ozdabiali według własnego pomysłu ekologiczne torby na zakupy.

      Twórcze zajęcia zostały uwieńczone wspólnym ogniskiem i pieczonymi w nim kiełbaskami.

      Było wesoło, pracowicie i kulturalnie, co podkreśliły pracujące tam panie instruktorki!!!

      Warto było odwiedzić Łucznicę i przeżyć tam bliskie spotkanie z historią, kulturą i prawdziwą sztuką :)

      Klasa III na warsztatach :)

     • Zmiana terminu spotkania integracyjnego dla przedszkolaków

     • Szanowni Państwo - z przyczyn od nas niezależnych zmuszeni jesteśmy zmienić termin spotkania integracyjnego dla przedszkolaków, które zaplanowane było na piątek - 3 czerwca.

      Zapraszamy w nowym terminie, czyli w czwartek 9 czerwca o godzinie 17.00.

      Za utrudnienia serdecznie przepraszamy!!!

     • Kolejne sukcesy naszych uczniów w karate

     • Miło nam przekazać informacje o osiągnięciach Julki i Mateusza w Karate.

      Działo się w Będzin Arena

      21 maja rozegrano15 Europa Karate, Kobudo Ronin Cup oraz Memoriał Pawła Kaszuby w Para Karate.

      Rozegrano 305 osobo konkurencji, w których uczestniczyli zawodnicy z Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Indii i Polski. W wydarzeniu tym brali udział nasi uczniowie Julka i Mateusz Rosłoniec. Adepci Akademii Karate w Otwocku- sensei Klaudia Ćwiek przywieźli ze sobą 5 medali!!!

      Julka 3 złote (kata indywidualne, Kobudo, kata drużynowe) - Mateusz brąz w kata indywidualne - (pokonał w Kata 17 zawodników), srebro w Kobudo.

      Jesteśmy dumni z naszych wspaniałych sportowców <3

      Julii i Mateuszowi oraz ich rodzicom składamy serdeczne gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów :)

     • Pierwszaki świętują Dzień Mamy

     • Dzień Matki – to szczególne święto, które honoruje wszystkie Mamy, stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie.

      W poniedziałkowe popołudnie w pięknie udekorowanej sali odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie Pierwszaków przybyły do szkoły ich Mamy. Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim drogim Mamusiom poprzez występy artystyczne. Dopełnieniem występów były piękne laurki z kwiatami oraz portrety Mam wykonane własnoręcznie przez uczniów. Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych gości malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech. Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości spędzili czas przy słodkim poczęstunku przy pięknie zastawionym stole.

     • Konkurs Matematyczny "Mistrz Rachunków" w Rudzienku

     • Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu gminnego z matematyki, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rudzienku. 
      Przed nimi etap szkolny, a potem wyjazd na etap gminny do Rudzienka. 
      Trzymamy mocno kciuki za naszych wybitnych matematyków :)

     • Lekcja pisana kodami QR

     • Lekcja informatyki to nie tylko prezentacje w Power Point, czy wykresy w Excel, ale także atrakcyjne tematy, które sprawiają, że uczniowie, poznają ciekawe aplikacje, internetowe generatory lub programy do tworzenia grafik. Na ostatnich lekcjach uczniowie klas V, VI i VIII wykorzystywali kody QR do tworzenia krzyżówek. Kod QR (z ang. Quick Response) jest to kwadratowy odpowiednik kodu kreskowego i wygląda jak obraz namalowany czarnym pisakiem. Używa się go głównie do oznaczania produktów, akcji reklamowych oraz stron www. Można też w nim zapisać dowolny tekst i to właśnie w takiej formie kody QR posłużyły na lekcji, do tworzenia klasycznej krzyżówki z hasłami i rozwiązaniem. Aby odczytać zakodowany tekst potrzebny jest telefon i odpowiednia aplikacja. Jest to bardzo łatwa czynność, ale jak sama nazwa wskazuje, trzeba znać sposób, aby odszyfrować to, co jest zakodowane za pomocą obrazka. Na zdjęciach krzyżówki rozwiązują uczniowie klasy VIII.

     • Pielęgnujemy kołbielskie tradycje ludowe

     • Wycinanka z papieru, dawniej jako jeden z najefektowniejszych elementów świątecznego wystroju wiejskiej izby, jest dzisiaj niewątpliwie najciekawszą formą i niemal symbolem polskiej sztuki ludowej. Jest ona znakiem rozpoznawczym danego regionu. Dlatego bardzo ważne  jest przekazywanie  umiejętności wykonania wycinanek młodym pokoleniom, aby to, co polskie, kołbielskie i piękne pozostało z nami na zawsze.

      W rejonie kołbielskim wykształcił się unikalny styl wycinanki: jednokolorowej, o rytmicznie powtarzalnych elementach i prostej ornamentyce.  Często powtarzającym się motywem była figura kobiety z uniesionymi ramionami i kogutami w miejscu dłoni.

      W Szkole podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce pielęgnujemy kołbielskie  tradycje ludowe. W tym celu zorganizowaliśmy rodzinny konkurs plastyczny „Najpiękniejsza wycinanka kołbielska”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu wycinanki z kołbielskimi motywami.

      Najpiękniejsze kołbielskie wycinanki wykonali uczniowie kl. V - Milena i Mateusz. Prace konkursowe zachwyciły nas nie tylko charakterystycznymi motywami, ale i wielkością. Największa z  nich ma kształt koła o średnicy 140 cm.

      Sponsorem nagród dla uczestników konkursu była Rada Rodziców.

     • Zajęcia kreatywne w klasie IV

     • Klasa IV podczas zajęć kreatywnych zorganizowała sobie na świeżym powietrzu zabawę w żywe rzeźby. Pomysłowość i radość dzieciaków obrazują poniższe zdjęcia. Niektóre z rzeźb są inspirowane baśnią o Sinobrodym. Zgadniecie które?

     • Dzień otwarty dla przedszkolaków

     • Zapraszamy dzieci, które zostały zapisane do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2022/2023 oraz ich Rodziców na "Dzień otwarty dla przedszkolaków"

      Szczegóły na plakacie

     • Gra terenowa

     • W pięknych okolicznościach majowej przyrody, pod błękitnym niebem Człekówki 16 maja uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w grze terenowej. Trasa, którą należało przebyć, obejmowała teren i pobliską okolicę szkoły. Pracując w zespołach klasowych pod okiem wychowawców uczestnicy rozwiązywali zadania o tematyce przyrodniczo-historycznej. Każda drużyna miała do wykonania sześć zadań. Uczestnicy gry musieli wykazać się nie tylko zdolnością orientacji w terenie, czy umiejętnością pracy z mapą, ale także czekały na nich zadania związane z określeniem wieku drzewa na podstawie obwodu pnia, czy złamanie szyfru cezar. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali zadania. Najlepiej poradziły sobie klasa V, VII i VIII. Zwieńczeniem zmagań uczestników było ognisko na terenie szkoły. Gra terenowa okazała się aktywnym i wartościowym sposobem spędzenia czasu, tym bardziej, że dopisała również pogoda.

     • Najlepsi siatkarze w Gminie Kołbiel

     •  

      Z wielką radością informujemy, że reprezentacja naszej szkoły, składająca się z uczniów kl. VII i VIII zajęła I miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Kołbiel.

      Zawody odbyły się 12.05.22 r. w Kołbieli. Organizatorami imprezy był Kompleks Sportowo–Rekreacyjny Gminy Kołbiel i Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli. Celem zawodów było popularyzowanie gry w piłkę siatkową wśród dzieci, umożliwienie zawodnikom porównania swoich umiejętności w warunkach rywalizacji sportowej oraz dobra zabawa.

      Gratulujemy zwycięstwa i dziękujemy naszym uczniom za godne reprezentowanie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego na forum Gminy Kołbiel.

     • Wycieczka przedszkolaków

     • Dnia 12 maja przedszkolaki były w małym gospodarstwie o wdzięcznej nazwie "Kucykowe Rancho" znajdującym się w Górkach. Gospodarze pokazali dzieciom, jak obcować, pielęgnować i opiekować się zwierzętami. Przedszkolaki wykonały też prace plastyczne, których motywem przewodnim były kucyki. Dzieci szczęśliwe i radosne bezpiecznie i miło spędziły czas na łonie natury.