• Rekolekcje wielkopostne

     • Informujemy, że w związku z odwołaniem zajęć do dnia 25 marca br. ulega również organizacja rekolekcji wielkopostnych przez szkołę.

       

      Szkoła nie zapewnia dojazdu autobusem do kościoła w Kołbieli.

      Rekolekcje odbędą się w zaplanowanych dniach tj. poniedziałek, wtorek, środa w godzinach:

      • klasy 0 – IV ----------> Msza św. o godz. 9.30
      • klasy V – VIII ---------> Msza św. o godz. 11.30

      Udział w rekolekcjach jest dobrowolny.

     • Rusza rekrutacja na rok szkolny 2020/2021

     • W zakładce Rekrutacja po lewej stronie znajdą Państwo szczegóły oraz niezbędne informacje dotyczące postępowania rekrutacyjnego do oddziału przedszkolnego oraz klasy I w naszej szkole.

      Dokumenty można pobrać także w sekretariacie szkoły od 2 marca 2020 roku.

     • Prelekcja o smogu

     • W dniu 7 lutego w naszej szkole odbyła się prelekcja o smogu dla klas IV – VIII. Wykład poprowadzili wolontariusze z grupy „Celestynów dla Klimatu” Pani Katarzyna Broda oraz Pan Marek Elis. Podczas prelekcji uczniowie odwiedzili się co to jest smog, w jaki sposób powstaje oraz co najważniejsze, jak z nim walczyć. Prelekcja wzbogacona została o zajęcia warsztatowe z różnymi materiałami edukacyjnymi własnoręcznie przygotowanymi przez prowadzących. Problem emisji szkodliwych gazów dotyczy także małych miejscowości, gdy w okresie zimy z kominów domowych instalacji grzewczych wydobywają się dymy zawierające szkodliwe gazy i pyły. Najbardziej niebezpieczne jest spalanie śmieci, plastiku i gumy. Miejmy nadzieją, że wiadomości zdobyte podczas prelekcji zostaną przekazane rodzinie, znajomym, czy sąsiadom. Pamiętajmy, że problem smogu oraz produkcji gazów cieplarnianych dotyczy nas wszystkich!

     • Warsztaty profilaktyczne

     • 3 lutego wszyscy uczniowie naszej szkoły, a także chętni rodzice uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych. Profilaktyka jest jednym ze sposobów reagowania na rozmaite zjawiska społeczne, które oceniane są jako szkodliwe i niepożądane. Działania profilaktyczne są procesem wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami, które zagrażają jego prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu stylowi życia. Celem tych działań jest ograniczanie i likwidowanie czynników niekorzystnych dla życia i zdrowia człowieka.

      Klasy 1-3 podczas spotkania ze specjalistą poznawały metody i sposoby, jak radzić sobie ze swoimi emocjami, w gniewie i złości, klasy 4 - 7 z racji zbliżającego się Dnia Bezpiecznego Internetu (11 luty) przypomniały sobie, jak być bezpiecznym w sieci, a także jak radzić sobie z mową nienawiści i cyberbullyingiem. Tematem spotkania specjalisty z rodzicami była skuteczna komunikacja z dzieckiem.

      Dziękuję w imieniu uczniów i rodziców za możliwość pogłębienia swojej wiedzy w powyższych tematach "Centrum Profilaktyki EKSPERT" z Krakowa oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Kołbieli za sfinansowanie warsztatów.

                                                                                                                                       Małgorzata Szostak

       

    • Bal karnawałowy
     • Bal karnawałowy

     • Poniedziałek, 3-go lutego od rana zapowiadał się niezwykle. Korytarzami szkoły przemykali Batman i Spiderman, widziano też kotka, małpkę oraz najprawdziwszą księżniczkę! W naszej szkole odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie wesoło bawili się w udekorowanej balonami i serpentynami sali gimnastycznej. Atmosfera zabawy była fantastyczna. O oprawę muzyczną zadbali chłopcy ze starszych klas. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców, dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kolegami i koleżankami z różnych klas. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże i tańce w parach. Dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego, przygotowały ciekawe konkursy wraz z nagrodami. Pląsy, szaleństwa i wspólne zabawy na parkiecie wyczerpały siły tancerzy. Po zabawie wszystkie dzieci udały się na poczęstunek i odpoczynek do swoich sal.

      Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych i bajkowych strojów! Było wspaniale!

      Weronika Korab

     • Kontrabas i Trąbka

     • "Kontrabas i Trąbka", to nazwa grupy muzycznej, która zapoznaje dzieci z instrumentami muzycznymi, uczy terminologii muzycznej i angażuje ruchowo do zabaw z wykorzystaniem instrumentów dętych.

      23 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas 1-3 z wielką radością i zainteresowaniem uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez muzyków, mogły zobaczyć, a także dotknąć i zagrać na instrumentach dętych. To była bardzo wesoła i aktywna lekcja muzyki.

     • Spotkanie z psychologiem i wychowawcą

     • Szanowni Rodzice!

      Zbliża się czas wystawiania ocen za pierwsze śródrocze roku szkolnego 2019/2020. 

      Zapraszamy Państwa na zebranie z wychowawcą, które odbędzie się w poniedziałek - 3 lutego 2020 roku.

       

      W dniu 3 lutego o godzinie 17.00 - przy okazji zebrania z wychowawcą - zapraszamy rodziców na spotkanie z psychologiem, który poruszy problem skutecznej komunikacji z dzieckiem. Celem spotkania będzie przedstawienie rodzicom głównych zasad związanych ze skuteczną komunikacją z dziećmi oraz uświadomienie im, że odpowiednie komunikaty wypowiadane do dzieci dają rzeczywistą szansę na zmianę ich zachowań.

      Serdecznie zachęcamy Rodziców do udziału w tym spotkaniu, które trwać będzie ok. 45 - 60 minut. Takie spotkanie, to realne wsparcie Rodziców w wychowaniu dzieci, dlatego warto z niego skorzystać.

       

      Zapraszamy!

    • Jasełka 2019
     • Jasełka 2019

     • Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, mili, zapominają o sporach i waśniach. Podkreślając wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły od wielu już lat, tradycyjnie wystawiają jasełka bożonarodzeniowe.

      18.12.2019r. o godzinie 18stej zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej. Pani Dyrektor Małgorzata Szostak serdecznie powitała całą zgromadzoną widownię: uczniów, nauczycieli, rodziców i gości. Zaprosiła publiczność do wspólnego oglądania i otwartości na artystyczne doznania. Już na wstępie piękna scenografia wprowadziła zgromadzonych w świąteczny nastrój. Dalej o dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni aktorzy, wokaliści i chór. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię zwiastowania, poszukiwania przez Maryję i Józefa schronienia na noc, okrutne działania bezwzględnego, podstępnego Heroda, odwiedziny pasterzy i przybycie tak honorowych gości, jakimi byli trzej mędrcy ze wschodu. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku… Piękny śpiew kolęd uświadomił wszystkim, że święta są już tuż tuż… Kiedy część artystyczna dobiegła końca występujący dostali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem dla samych aktorów, ale także dla nauczycieli, rodziców oraz zgromadzonych gości. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, chóru, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Dzieci natomiast miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.

      Po zakończonym spektaklu głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Szostak, która podziękowała wszystkim występującym uczniom i nauczycielom oraz złożyła świąteczne życzenia. Do życzeń dołączył się również Wójt naszej gminy Pan Adam Budyta oraz proboszcz tutejszej parafii ks. Krzysztof Abramowski.


      Jasełka zostały przygotowane przez uczniów następujących klas:

      zerówka, I, II, III klasa, przedstawiciele klas : IV, V, VI, VII ( łącznie 62 uczniów)

      Dzieci pracowały pod kierunkiem nauczycieli :

      Pani Anny Żak, Pani Beaty Badurek, Pani Ewy Dobrowolskiej i Pana Piotra Dobrowolskiego, Pani Weroniki Korab i Pani Doroty Ziubińskiej- Matla.

      O zdjęcia i efekty oświetlenia sali zadbał Zespół Muzyczny „VOLANS”.

      Dziękujemy wszystkim za wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie Jasełek.


    • Wycieczka integracyjna IV klasy
     • Wycieczka integracyjna IV klasy

     • W ramach integracji pozaszkolnej wraz z wychowawcą Renatą Matosek i panią Dorotą Rosłaniec wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy.

      Podróż naszą zaczęliśmy od szkoły zastępczą komunikacją kolejową, a od Otwocka SKM-ką, co było ogromną frajdą, ponieważ dla większości z nas, była to pierwsza podróż pociągiem. Spacer rozpoczęliśmy od ul. Nowy Świat i przeszliśmy do Kościoła Wizytek, pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi przy Krakowskim Przedmieściu, w którym nasz patron ks. Jan Twardowski od 1960 roku aż do emerytury, był rektorem. Udaliśmy się również na podwórko ks. Jana, gdzie spędzał każdą wolną chwilę. Dało się zauważyć, że wiele osób przychodzi w to miejsce, ponieważ na drzewach i krzewach wiszą ozdoby wykonane przez dzieci, o których ks. Jan pisał w swoich wierszach. Obok jest skwer im. ks. Jana Twardowskiego, gdzie znajduje się ławeczka z jego rzeźbą na, której wszyscy chcieli usiąść i zrobić sobie zdjęcie. Po sesji zdjęciowej pożegnaliśmy się z ks. Janem, ale obiecaliśmy, że jeszcze go odwiedzimy. Niedaleko znajdował się Pałac Prezydencki, więc poszliśmy zobaczyć Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego i budynek, w którym ma siedzibę Prezydent RP.

      W dalszej części spaceru udaliśmy się na Plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Józefa Piłsudskiego, Pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Mieliśmy też okazję obejrzeć musztrę w wykonaniu młodzieży z klas mundurowych. Atrakcją wycieczki była również Manufaktura odyczy, bajeczne i kolorowe miejsce, w którym zobaczyliśmy jak tworzone są ręcznie cukierki i lizaki.

      Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do teatru Sabat Małgorzaty Potockiej na Musical Pinokio.

      Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i już planujemy kolejny wyjazd.

      Uczniowie klasy czwartej z Wychowawcą


       

    • Jesteśmy kreatywni!
     • Jesteśmy kreatywni!

     • Kreatywność to zdolność do tworzenia czegoś nowego i zaskakującego. Rozwój tej umiejętności u dzieci jest jednym z zadań działalności szkoły. W tym roku szkolnym uczniowie klasy V uczęszczają na zajęcia kreatywno - sportowe. To właśnie na nich uczą się kreatywności, szukają ciekawych pomysłów, planują i realizują różne działania. Jednym z nich było zorganizowanie Mikołajkowej Olimpiady Sportowej dla dzieci z klas młodszych.

      Podczas przygotowań uczniowie opracowali plan działań i przydzielili dla siebie różne funkcje np. trenerów, sędziów i prowadzących uroczystość. Wymyślili konkurencje sportowe i wybrali do nich potrzebny sprzęt sportowy. Przygotowali także scenariusz imprezy i wykonali dekorację okolicznościową.

      Mikołajkowa Olimpiada Sportowa odbyła się 4 grudnia 2019 r. w sali gimnastycznej, a oficjalnego otwarcia zawodów dokonała pani dyrektor Małgorzata Szostak. Uczestnikami imprezy byli uczniowie z klas I-III z wychowawcami. Wszyscy dzieci zostały losowo podzielone na trzy drużyny, które miały swoich trenerów. Zawodnicy brali udział w czterech zadaniach ruchowych. Były to: rzuty piłeczkami do worka Mikołaja, toczenie piłki slalomem, pokonywanie toru przeszkód i dekorowanie choinki. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie, prowadząca zawody oraz dziewczynki, które demonstrowały sposób wykonania poszczególnych zadań.

      Uczniowie klas I-III byli zdyscyplinowani i zaangażowani. Bardzo dobrze wykonali wszystkie zadania. Pierwsze miejsce zajęła drużyna „niebieska”, ale wygrali wszyscy, bo fajnie się bawili, a właśnie dobra zabawa była głównym celem zorganizowanej imprezy sportowej. Mikołajkowa Olimpiada Sportowa zakończyła się „słodko”. Wszystkie drużyny otrzymały prezenty, które przyniósł Święty Mikołaj, a wręczyła je pani dyrektor.

      Podsumowując sportowe wydarzenie można stwierdzić, że uczniowie klasy V są kreatywni. Brawo!

      Halina Rżysko

    • Pomagamy zwierzętom z Fundacji „Tymczasowa kanapa”
     • Pomagamy zwierzętom z Fundacji „Tymczasowa kanapa”

     • "Pies jest jedyną istotą na świecie, która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie"

      J. Billings

      W listopadzie uczniowie naszej szkoły, wrażliwi na krzywdę zwierząt przystąpili do akcji charytatywnej „Paka dla zwierzaka”. Naszym celem była pomoc bezdomnym, opuszczonym zwierzętom z fundacji „Tymczasowa kanapa”. Dzieci zebrały ponad 200 kg karmy. Najbardziej zaangażowani w akcję byli uczniowie z klasy V, którzy zebrali ok. 70 kg karmy i tym samym zdobyli statuetkę „PRZYJACIELE ZWIERZĄT”

      Takie akcje uczą odpowiedzialności za los zwierząt. Naszym marzeniem jest, aby każdy z nich spotkał człowieka, który podaruje mu prawdziwy dom, będzie kochał i otaczał opieką. Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą o tym, że każde żywe stworzenie potrzebuje miłości i ciepła, a odwdzięcza się nam przywiązaniem i bezgranicznym oddaniem.

      Dziękujemy serdecznie dzieciom i ich rodzicom za wsparcie i pomoc w organizacji tej akcji.

      Anna Żak

      we współpracy z Samorządem Uczniowskim

    • Przedszkolaki u Dr Retter-a
     • Przedszkolaki u Dr Retter-a

     • 9 grudnia nasi najmłodsi wybrali się na wycieczkę do Dr Retter - lokalnej firmy produkującej kosmetyki apteczne. Aby wejść do pomieszczeń produkcyjnych wszyscy bez wyjątku musieli założyć ochraniacze na buty, czepek na głowę oraz zdezynfekować ręce. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały duże kotły, w których miesza się różne specyfiki, linie produkcyjne, gdzie napełnia się tuby z kremami oraz maszyny pakujące, a na sam koniec -  magazyn.

      Spotkanie odbyło się w ramach doradztwa zawodowego, które jest realizowane od najmłodszych lat.

      Na zakończenie wizyty dzieci przekazały managerom i pracownikom firmy świąteczne życzenia i zrobioną przez panią Annę Żak ekologiczną choinkę, a w nagrodę za wzorowe zachowanie zostały poczęstowane słodkościami i firmowymi gadżetami.

      Dziękujemy firmie Dr Retter za możliwość obejrzenia zakładu oraz za serdeczne przyjęcie :)

    • Mikołajki
     • Mikołajki

     • Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole. 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony, biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Do dzieci zawitał również św. Mikołaj. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym prezentów, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Przez cały dzień było dużo radości i uśmiechów. Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!

      Również do biblioteki przybyli Mikołajkowe Chochliki Książkowe. Podczas zajęć klasa II rysowała bałwana z zamkniętymi oczami, przydały się czapki mikołajowe :)

      Weronika Korab i Dorota Rosłaniec

    • Andrzejkowe wróżby
     • Andrzejkowe wróżby

     • W dniu 29 listopada, Samorząd Uczniowski zapewnił dzieciom klas 0 - VIII wróżby andrzejkowe.
      Andrzejki są niepowtarzalną okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, inwencję twórczą, pozwalają oderwać się od codziennej rzeczywistości i przenieść w świat bezpiecznych marzeń.
      Podczas trzech przerw uczniowie mogli sprawdzić, co czeka ich w przyszłości, biorąc udział w różnorodnych wróżbach.
      Doskonała zabawa sprawiła, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci.

      Weronika Korab

    • Strażak u przedszkolaków
     • Strażak u przedszkolaków

     • Dnia 29 listopada 2019 roku przedszkolaków z oddziału przedszkolnego odwiedził Strażak Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej  JRG 12  m. St. Warszawy st. sekc. Marcin Żołądek. Pan strażak poprowadził zajęcia edukacyjne, podczas których przybliżył wykonywany przez siebie zawód, przypomniał zasady bezpieczeństwa oraz zasady pierwszej pomocy.

      Życzymy naszemu gościowi bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz tego, aby pomoc drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

                                                                                                          Dyrektor szkoły, wychowawca, przedszkolaki 

     • Terminy i wysokość opłat za catering

     • Szanowni Państwo,

      przypominamy o terminowym uiszczaniu opłat za catering. Poniżej zamieszczamy szczegóły dotyczące terminów i opłat w kolejnych miesiącach.

       

      grudzień 2019 r.15 dni / 93,00 zł do 10.12.2019

      styczeń 2020 r.19 dni / 117,80 zł do 10.01.2020

      luty 2020 r.10 dni / 62,00 zł do 10.02.2020

      marzec 2020 r.22 dni / 136,40 zł do 10.03.2020

      kwiecień 2020 r.15 dni / 93,00 zł do 10.04.2020

      maj 2020 r.20 dni / 124,00 zł do 11.05.2020

      czerwiec 2020 r.13 dni/ 80,60 zł do 10.06.2020

    • Śladami Tadeusza Kościuszki...
     • Śladami Tadeusza Kościuszki...

     • 8 listopada 2019 roku uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Twardowskiego w Człekówce pod opieką pani dyrektor Małgorzaty Szostak i pań Doroty Ziubińskiej - Matla, Renaty Matosek, Beaty Badurek i pana Macieja Kowalczyka ruszyli na wycieczkę do Maciejowic, śladami Tadeusza Kościuszki.

      Maciejowice są miejscem tragicznej bitwy z 10 października 1794 roku, która zakończyła się klęską powstańców oraz dostaniem się do niewoli wodza insurekcji – Tadeusza Kościuszki.

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum im. Tadeusza Kościuszki, które znajduje się w ratuszu, który powstał na przełomie XVIII/XIX wieku. Tuż za jego głównymi drzwiami znajduje się tablica herbowa rodziny Zamoyskich z 1827 roku, znaleziona w Podzamczu i wmurowana w ścianę ratusza.

      Muzeum prowadzi stałą ekspozycję poświęconą życiu Tadeusza Kościuszki oraz archeologiczną, opartą o zabytki wydobyte podczas kilkuletnich badań. Głównym zadaniem maciejowickiego muzeum jest kreowanie patriotycznych impulsów wśród ludzi. Impulsy te rodzą się poprzez wspomagane słowem wizualną opowieść kustosza pana Marka Ziendalskiego o losach Tadeusza Kościuszki oraz poprzez przewodnictwo po polu bitwy i miejscach z nią związanych.

      Maciejowicka ziemia stała się symbolem polskiego patriotyzmu i bohaterstwa żołnierza polskiego, kiedy to korpus generała Sierakowskiego pod dowództwem Tadeusza Kościuszki stawił czoło przeważającym siłom rosyjskim. Bitwa maciejowicka stała się synonimem upadku I Rzeczypospolitej, tu na maciejowickiej ziemi zgasła na wiele lat Ojczyzna, tu ginęli bohaterscy chłopi spod Racławic.

      Muzeum jest dokumentem, świadectwem i hołdem, jaki składamy Wielkiemu Naczelnikowi Narodu, aby wieczna pamięć jego myśli i czynów znalazła tu godne schronienie.

      Następnie ruszyliśmy do Izby Przyrodniczo-Leśnej w Podzamczu koło Maciejowic. Miejsca związanego ze słynną bitwą pod Maciejowicami. W okolicach Podzamcza znajdują się liczne pomniki i miejsca upamiętniające te wydarzenia.

      W izbie mogliśmy podziwiać ekspozycje obejmujące przekroje i ciekawostki budowy drewna, zbiory i żerowiska owadów, ulistnione pędy owocowe i nasiona drzew i krzewów występujących w naszych lasach, grzyby powodujące rozkład drewna i narzędzia stosowane w leśnictwie.

      Znajdują się tam również pomoce dydaktyczne: dendrofon i drewniane gry edukacyjne.

      Część obiektu stanowi aneks łowiecki, gdzie podziwialiśmy kolekcję trofeów łowieckich: oręża dzików, poroża jeleni i danieli. Znaczna część kolekcji ma charakter historyczny, niektóre trofea pochodzą sprzed II wojny światowej. Ozdobą kolekcji są medaliony byków: łosia i jelenia. W  aneksie prezentowane są także okazy ptaków (sowy, drozdy, ptaki drapieżne) i ssaków (kuna leśna, wiewiórka).

      Budynek otoczony jest wiekowym parkiem, w którym po ciekawej lekcji historii i przyrody wszyscy piekliśmy w ognisku kiełbaski. Zabawom i uciechom nie było końca.

      Ostatnim punktem naszej wycieczki było miejsce dostania się do niewoli rosyjskiej Tadeusza Kościuszki - Kopiec w Krępie usypany przez uczestników manifestacji patriotycznej z 8 kwietnia 1861 roku. Na kopcu znajduje się krzyż wzniesiony podczas obchodów w 1417 roku. Od połowy XIX wieku, aż po czasy współczesne do kopca udawały się z okolic liczne patriotyczne manifestacje, odbywano apele, obchodzono tam również ważne rocznice państwowe oraz kościuszkowskie. Kopiec jako miejsce dostania się do niewoli polskiego wodza jest motywem występującym w literaturze. W wierszu pt. „Wiosenne świty” autor podkreśla rolę miejscowości i jej znaczenie. Kopiec był znany m.in. Stefanowi Żeromskiemu. Pisarz w czasie krótkiego pobytu u rodziny Zamoyskich w Podzamczu, zwiedził tereny bitwy maciejowickiej i kultu kościuszkowskiego. W „Przeglądzie Poznańskim” opublikowanym w 1894 roku znajduje się opowiadanie tegoż autora pt. „Mogiła”. Bohater opowiada swojemu przyjacielowi o refleksjach i uczuciach towarzyszących mu podczas wizyty na kopcu naczelnika w Krępie. Opisano również miejsce, w którym Tadeusz Kościuszko dostał się do niewoli.

      Naszemu wyjazdowi towarzyszyła ładna słoneczna jesienna pogoda. Zadowoleni i uśmiechnięci, pełni nowych informacji i ciekawostek, wróciliśmy do szkoły.

      Beata Badurek