Tradycja to mądrość minionych pokoleń i jest ona naszym bogactwem, narodowym dziedzictwem kulturowym, kopalnią wiedzy o przeszłości. Dzięki niej znamy swoją tożsamość, możemy korzystać z mądrości ludowych, wypracowanych przez wiele pokoleń oraz posiadamy informacje na temat życia w dawnych czasach. Nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje, wiedza i inne cenne wartości przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Dokładano wszelkich starań, aby uchronić je przed zapomnieniem.
Dlatego w obecnych czasach ogromnego pędu musimy choć na chwilę zatrzymać się i przypomnieć kołbielskie tradycje ludowe.
W tym celu w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce, w miesiącu czerwcu, podjętych zostało wiele działań. Jednym z nich był konkurs fotograficzny nt. „Kołbielszczyzna – dawniej i dziś”. Polegał on na przygotowaniu dwóch fotografii, które miały przedstawiać to samo np. ciekawe miejsce, zabytek, budowlę regionu kołbielskiego (pierwsza - dawniej, druga - dziś). Dzięki pracom konkursowym wiemy np. jak wyglądała dawniej i jak prezentuje się teraz przydrożna kapliczka we wsi Chrosna.
Inny działaniem była wystawa pod hasłem „Kołbielszczyzna – moja mała ojczyzna”, którą na korytarzu szkolnym przygotowali uczniowie klasy VII. Przedstawiała ona najważniejsze informacje dotyczące regionu kołbielskiego np. lokalizację, zabytki, rękodzieło, popularne potrawy, strój ludowy i tradycje.
Największym jednak przedsięwzięciem był zorganizowany Dzień Promocji Tradycji Ludowych Kołbielszczyzny. W dniu 22.06.21 r. dzieci i nauczyciele ubrani w kołbielskie stroje ludowe udali się do plenerowej sali widowiskowej, gdzie odbyła się pierwsza część uroczystości. Na początek prowadzący wyjaśnili wszystkim zgromadzonym znaczenie pojęć: Kołbielszczyzna i tradycja oraz uświadomili zebranym jak wyglądało życie w dawnych czasach na naszych terenach i dlaczego powinniśmy podtrzymywać tradycje naszych przodków. Później omówiono i zaprezentowano ludowy strój kołbielski. Następnie odbył się szkolny festiwal piosenki ludowej, podczas którego dzieci z poszczególnych klas i nauczyciele śpiewali znane w Kołbielszczyźnie piosenki ludowe. W plenerze rozbrzmiewała muzyka i słowa takich utworów jak: „Szła dzieweczko do laseczka”, „Koło mego ogródecka”, „Czerwone jagody” i inne. Na koniec głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Szostak, ubrana w kołbielski strój ludowy, która podkreśliła, że stroje i wytwory rękodzieła kołbielskiego charakteryzuje piękna, radosna kolorystyka oraz wskazała na konieczność podejmowania takich działań w przyszłości. Na tym zakończyła się uroczystość w plenerze. Druga część odbyła się w szkole, gdzie podczas lekcji rękodzieła dzieci poznały technikę wykonania wycinanek kołbielskich. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem wycinali charakterystyczne dla regionu kołbielskiego baby z kogucikami. Na koniec wytwory rękodzieła zawisły na tablicy umieszczonej na korytarzu szkolnym.
Mamy nadzieję, że poprzez nasze działania zachęciliśmy wszystkich do pogłębiania wiedzy o kołbielskich tradycjach ludowych, które są niezwykle piękne, bogate i różnorodne. Nie sposób je wszystkie w krótkim czasie omówić, dlatego na pewno w następnych latach będziemy o nich jeszcze wspominać, by mądrość minionych pokoleń żyła w nas i była przekazywana dalej.
Składamy serdeczne podziękowania Urzędowi Gminy w Kołbieli za wypożyczenie kołbielskiego stroju ludowego.
Halina Rżysko