Szkolne wycieczki turystyczne – zwłaszcza kilkudniowe, to niewątpliwie wielka atrakcja dla uczniów. 31 uczestników z klas 5 – 8 wraz z czwórką opiekunów oraz biurem podróży Książek Travel wyruszyło 13 czerwca na trzydniową wycieczkę do Krynicy Zdroju, zwiedzając przy okazji Muszynę, Tylicz, Powroźnik, Jaworzynę Krynicką, Nowy Sącz oraz Sandomierz. Dla wielu z nich taki wyjazd nie był czymś nowym, jednak dla niektórych wycieczka połączona z długą podróżą autokarem, zbiorowym wyżywieniem oraz noclegiem stanowiła nowe doświadczenie życiowe. W myśl powiedzenia Arystotelesa, że „przygoda warta jest każdego trudu” poznaliśmy uzdrowiskową moc krynicznych wód i urok Krynicy – Zdroju, o własnych siłach zdobyliśmy szczyt Góry Parkowej i szczyt Jaworzyny Krynickiej siłami techniki (kolej gondolowa). Uruchomiliśmy wszystkie zmysły w Ogrodach Sensorycznych oraz przeżywaliśmy chwile uduchowienia w Ogrodach Biblijnych w Muszynie. W ogromnym skupieniu poznaliśmy historię Cerkwii św. Jakuba w Powroźniku, a na warsztatach plastycznych, którego motywem była twórczość Nikifora Krynickiego pokazaliśmy nasze wielkie talenty plastyczne. Ostatniego dnia poszukiwaliśmy ducha historii w Miasteczku Galicyjskim i skansenie regionalnym w Nowym Sączu. Finałowym punktem wyjazdu był spacer po rynku w Sandomierzu. Trzy dni minęły w bardzo sympatycznej atmosferze, uczniowie – co podkreślali organizatorzy i wychowawcy – byli bardzo zdyscyplinowani i grzeczni, a kiedy na koniec zapytali, czy powtórzymy to za rok, to dla nas opiekunów było oczywiste, że wycieczka bardzo im się podobała i że są gotowi na kolejne zwiedzanie świata. Nasza podróż zakończyła się pięknym zachodem słońca. Zapraszamy na fotograficzny reportaż z wojaży.
Wycieczka do Krynicy - Zdroju
- 93
Pies do zadań specjalnych
Dnia 14 czerwca na boisku szkolnym odbyło się spotkanie ze specjalistami od tresury psów służbowych. Naszymi gośćmi byli instruktorzy z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie w towarzystwie owczarka belgijskiego. Wojskowi przekazali dzieciom informacje na temat opieki nad zwierzętami oraz zasad bezpieczeństwa w kontakcie z nimi. Głównym bohaterem spotkania był Kazan, pies patrolująco-obronny, który wraz z opiekunem prezentował swoje umiejętności. Uczniowie byli pod wrażeniem posłuszeństwa czworonoga i jego szybkiej reakcji na polecenia przewodnika. Fajnym momentem spotkania była możliwość pogłaskania psa zabezpieczonego w kaganiec. Spotkanie zakończyło się ogniskiem i pysznymi pieczonymi kiełbaskami.
5
Piknik Rodzinny "W naszej szkole jest fajnie"
W naszej szkole jest fajnie - to stwierdzenie zostało poparte dzisiaj piknikiem rodzinnym, który łączył w sobie Dzień Patrona, Dzień Dziecka oraz Dzień Mamy i Taty. Piknik zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców, przy współudziale Pracowników i Uczniów naszej szkoły stworzył okazję do wspólnego świętowania i zabawy.
Na początku wspomnieliśmy naszego patrona – ks. Jana Twardowskiego, a po krótkim występie artystycznym wysłaliśmy do nieba kilka serduszek napompowanych helem. Pogoda była fantastyczna, ciasta i inne smakołyki przepyszne, kiełbaska z ogniska cudownie pachnąca, a „dmuchańce” oblegane non stop. Kolejki dziewczynek ustawiały się do stoiska z malowaniem twarzy i zaplataniem warkoczyków, młode damy mogły otrzymać piękne, papierowe kolorowe kapelusze, a najmłodsi plastycy próbowali swoich sił przy malowaniu obrazów na folii i płótnie. Wszyscy mogli wziąć udział w biegu sprawnościowym, partyjce szachów i warcabów, grupowych tańcach, a także przymierzyć prawdziwe wojskowe ubranie – kamizelkę, maskę gazową i hełm. Atrakcji dopełniały samodzielnie robione bańki mydlane i wesoła muzyka.
Z całego serca dziękujemy wszystkim Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom obsługi oraz Darczyńcom za świetną organizację pikniku – za cudownie spędzony czas, wspaniałą atmosferę i moc atrakcji, które sprawiły to, co daje największą satysfakcję - radość i szczęście dzieci.
708
Warsztaty plastyczne w Łucznicy
W malowniczo położonej mazowieckiej wsi działa Stowarzyszenie Akademia Łucznica, które oferuje szeroką gamę kursów i lekcji plastycznych!
Uczniowie klas - I, II, III, IV i V przyjechali tam 6 czerwca, aby przeżyć przygodę ze sztuką i to w otoczeniu pięknego parku i zabytkowego pałacu.
Pełni entuzjazmu uczniowie malowali na szkle, tworzyli obrazy metodą batiku, formowali filcowe kulki oraz ozdabiali według własnego pomysłu ekologiczne torby na zakupy.
Twórcze zajęcia zostały uwieńczone wspólnym ogniskiem i pieczonymi w nim kiełbaskami.
Było wesoło, pracowicie i kulturalnie, co podkreśliły pracujące tam panie instruktorki!!!
Warto było odwiedzić Łucznicę i przeżyć tam bliskie spotkanie z historią, kulturą i prawdziwą sztuką :)
56Klasa III na warsztatach :)
12
Zapraszamy na Piknik Rodzinny "W naszej szkole jest fajnie"
Zapraszamy na Piknik Rodzinny pn. "W naszej szkole jest fajnie", który odbędzie się w sobotę - 11 czerwca w godzinach 13.00 - 18.00.
Szczegóły na plakacie :)
Zapraszamy serdecznie!
Zmiana terminu spotkania integracyjnego dla przedszkolaków
Szanowni Państwo - z przyczyn od nas niezależnych zmuszeni jesteśmy zmienić termin spotkania integracyjnego dla przedszkolaków, które zaplanowane było na piątek - 3 czerwca.
Zapraszamy w nowym terminie, czyli w czwartek 9 czerwca o godzinie 17.00.
Za utrudnienia serdecznie przepraszamy!!!
Kolejne sukcesy naszych uczniów w karate
Miło nam przekazać informacje o osiągnięciach Julki i Mateusza w Karate.
Działo się w Będzin Arena
21 maja rozegrano15 Europa Karate, Kobudo Ronin Cup oraz Memoriał Pawła Kaszuby w Para Karate.
Rozegrano 305 osobo konkurencji, w których uczestniczyli zawodnicy z Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Indii i Polski. W wydarzeniu tym brali udział nasi uczniowie Julka i Mateusz Rosłoniec. Adepci Akademii Karate w Otwocku- sensei Klaudia Ćwiek przywieźli ze sobą 5 medali!!!
Julka 3 złote (kata indywidualne, Kobudo, kata drużynowe) - Mateusz brąz w kata indywidualne - (pokonał w Kata 17 zawodników), srebro w Kobudo.
Jesteśmy dumni z naszych wspaniałych sportowców <3
Julii i Mateuszowi oraz ich rodzicom składamy serdeczne gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów :)
2
Pierwszaki świętują Dzień Mamy
Dzień Matki – to szczególne święto, które honoruje wszystkie Mamy, stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie.
W poniedziałkowe popołudnie w pięknie udekorowanej sali odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie Pierwszaków przybyły do szkoły ich Mamy. Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim drogim Mamusiom poprzez występy artystyczne. Dopełnieniem występów były piękne laurki z kwiatami oraz portrety Mam wykonane własnoręcznie przez uczniów. Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych gości malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech. Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości spędzili czas przy słodkim poczęstunku przy pięknie zastawionym stole.
9
Konkurs Matematyczny "Mistrz Rachunków" w Rudzienku
Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu gminnego z matematyki, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rudzienku.
Przed nimi etap szkolny, a potem wyjazd na etap gminny do Rudzienka.
Trzymamy mocno kciuki za naszych wybitnych matematyków :)
Lekcja pisana kodami QR
Lekcja informatyki to nie tylko prezentacje w Power Point, czy wykresy w Excel, ale także atrakcyjne tematy, które sprawiają, że uczniowie, poznają ciekawe aplikacje, internetowe generatory lub programy do tworzenia grafik. Na ostatnich lekcjach uczniowie klas V, VI i VIII wykorzystywali kody QR do tworzenia krzyżówek. Kod QR (z ang. Quick Response) jest to kwadratowy odpowiednik kodu kreskowego i wygląda jak obraz namalowany czarnym pisakiem. Używa się go głównie do oznaczania produktów, akcji reklamowych oraz stron www. Można też w nim zapisać dowolny tekst i to właśnie w takiej formie kody QR posłużyły na lekcji, do tworzenia klasycznej krzyżówki z hasłami i rozwiązaniem. Aby odczytać zakodowany tekst potrzebny jest telefon i odpowiednia aplikacja. Jest to bardzo łatwa czynność, ale jak sama nazwa wskazuje, trzeba znać sposób, aby odszyfrować to, co jest zakodowane za pomocą obrazka. Na zdjęciach krzyżówki rozwiązują uczniowie klasy VIII.
7
Pielęgnujemy kołbielskie tradycje ludowe
Wycinanka z papieru, dawniej jako jeden z najefektowniejszych elementów świątecznego wystroju wiejskiej izby, jest dzisiaj niewątpliwie najciekawszą formą i niemal symbolem polskiej sztuki ludowej. Jest ona znakiem rozpoznawczym danego regionu. Dlatego bardzo ważne jest przekazywanie umiejętności wykonania wycinanek młodym pokoleniom, aby to, co polskie, kołbielskie i piękne pozostało z nami na zawsze.
W rejonie kołbielskim wykształcił się unikalny styl wycinanki: jednokolorowej, o rytmicznie powtarzalnych elementach i prostej ornamentyce. Często powtarzającym się motywem była figura kobiety z uniesionymi ramionami i kogutami w miejscu dłoni.
W Szkole podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce pielęgnujemy kołbielskie tradycje ludowe. W tym celu zorganizowaliśmy rodzinny konkurs plastyczny „Najpiękniejsza wycinanka kołbielska”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu wycinanki z kołbielskimi motywami.
Najpiękniejsze kołbielskie wycinanki wykonali uczniowie kl. V - Milena i Mateusz. Prace konkursowe zachwyciły nas nie tylko charakterystycznymi motywami, ale i wielkością. Największa z nich ma kształt koła o średnicy 140 cm.
Sponsorem nagród dla uczestników konkursu była Rada Rodziców.
Zajęcia kreatywne w klasie IV
Klasa IV podczas zajęć kreatywnych zorganizowała sobie na świeżym powietrzu zabawę w żywe rzeźby. Pomysłowość i radość dzieciaków obrazują poniższe zdjęcia. Niektóre z rzeźb są inspirowane baśnią o Sinobrodym. Zgadniecie które?
18
Dzień otwarty dla przedszkolaków
Zapraszamy dzieci, które zostały zapisane do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2022/2023 oraz ich Rodziców na "Dzień otwarty dla przedszkolaków"
Szczegóły na plakacie
Gra terenowa
W pięknych okolicznościach majowej przyrody, pod błękitnym niebem Człekówki 16 maja uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w grze terenowej. Trasa, którą należało przebyć, obejmowała teren i pobliską okolicę szkoły. Pracując w zespołach klasowych pod okiem wychowawców uczestnicy rozwiązywali zadania o tematyce przyrodniczo-historycznej. Każda drużyna miała do wykonania sześć zadań. Uczestnicy gry musieli wykazać się nie tylko zdolnością orientacji w terenie, czy umiejętnością pracy z mapą, ale także czekały na nich zadania związane z określeniem wieku drzewa na podstawie obwodu pnia, czy złamanie szyfru cezar. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali zadania. Najlepiej poradziły sobie klasa V, VII i VIII. Zwieńczeniem zmagań uczestników było ognisko na terenie szkoły. Gra terenowa okazała się aktywnym i wartościowym sposobem spędzenia czasu, tym bardziej, że dopisała również pogoda.
31
Najlepsi siatkarze w Gminie Kołbiel
Z wielką radością informujemy, że reprezentacja naszej szkoły, składająca się z uczniów kl. VII i VIII zajęła I miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Kołbiel.
Zawody odbyły się 12.05.22 r. w Kołbieli. Organizatorami imprezy był Kompleks Sportowo–Rekreacyjny Gminy Kołbiel i Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli. Celem zawodów było popularyzowanie gry w piłkę siatkową wśród dzieci, umożliwienie zawodnikom porównania swoich umiejętności w warunkach rywalizacji sportowej oraz dobra zabawa.
Gratulujemy zwycięstwa i dziękujemy naszym uczniom za godne reprezentowanie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego na forum Gminy Kołbiel.
Wycieczka przedszkolaków
Dnia 12 maja przedszkolaki były w małym gospodarstwie o wdzięcznej nazwie "Kucykowe Rancho" znajdującym się w Górkach. Gospodarze pokazali dzieciom, jak obcować, pielęgnować i opiekować się zwierzętami. Przedszkolaki wykonały też prace plastyczne, których motywem przewodnim były kucyki. Dzieci szczęśliwe i radosne bezpiecznie i miło spędziły czas na łonie natury.
21
Mistrzowie tabliczki mnożenia!
W szkolnym konkursie wzięli udział uczniowie klasy czwartej, a zwycięzcami zostali Wiktoria, Tomasz i Amelia.
Celem konkursu jest rozwijanie i promowanie uzdolnień matematycznych oraz popularyzacja umiejętności sprawnego mnożenia w zakresie 100. Zadaniem uczestników konkursu było poprawne rozwiązanie jak największej ilości przykładów mnożenia do 100.
Jesteśmy przekonani, że udział w nim pozwoli uczniom czerpać radość z odkrywania tajników matematyki.
Gratulacje!
Drzewko Przyszłości
W ramach obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia uwaga Światowej Organizacji Zdrowia koncentrowała się na wpływie klimatu na zdrowie ludzi oraz na działania, które należy podjąć, aby zatrzymać zmiany klimatyczne. Przewodnim hasłem tej edycji, która odbyła się 7 kwietnia, było „Nasza planeta, nasze zdrowie”. WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obserwowany obecnie kryzys klimatyczny, jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości.
Żyjemy na planecie, od której zależy nasze zdrowie, tak jak jej zdrowie zależy od nas.
Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022
W piątek 22 kwietnia 2022 r. obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.
Słysząc te hasła nie pozostaliśmy obojętni, postanowiliśmy zrobić coś dla naszej planety i dla siebie.
4 maja 2022 r. kreatywni uczniowie klasy piątej posadzili na terenie szkoły kasztanowca – „drzewko przyszłości”. Mamy nadzieję, że pięknie urośnie, będzie cieszyć swoim wyglądem nasze oczy i serca a w przyszłości przypominać będzie chwile spędzone w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce.
Sponsorem drzewka była Klasowa Rada Rodziców uczniów kl. V.
Dziękujemy
13
Nagrody dla dzieci z oddziału przedszkolnego :)
Ignacy i Marcel z naszego oddziału przedszkolnego wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Gminne Przedszkole w Kołbieli pt. „Mój ulubiony bohater z polskiej literatury dziecięcej”. Ignacy przedstawił postać z bajki „Kot w butach” a Marcel scenkę z „Czerwonego Kapturka”.
Z ogromną radością informujemy, że w kategorii 5 latków Konkursu - Ignacy zdobył 2 miejsce, a Marcel 3 miejsce.
Gorąco gratulujemy naszym najmłodszym przedstawicielom za reprezentowanie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce i za miejsca na podium w konkursie na szczeblu gminnym.
Brawo!
„NAJPIĘKNIEJSZA WYCINANKA KOŁBIELSKA” - konkurs
REGULAMIN RODZINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„NAJPIĘKNIEJSZA WYCINANKA KOŁBIELSKA”
- Cele konkursu
• Rozwijanie zainteresowań tradycjami kołbielskimi.
• Sprawdzenie poziomu umiejętności wykonania wycinanki kołbielskiej.
• Integracja pokoleń rodziny – wspólne wykonanie zadania konkursowego.
• Przekazywanie z pokolenia na pokolenie wiedzy i umiejętności wykonania wycinanki.
2. Uczestnicy
Uczniowie KL. 0 – VIII Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce wraz z rodzicami i dziadkami.
3. Zadanie konkursowe
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu wycinanki kołbielskiej z dowolnego materiału i dowolnej wielkości. Wzory powinny być zgodne z tradycyjnymi motywami wycinanki kołbielskiej np. koguciki, lalki.
4. Ocena prac
• Zgodność z tematem.
• Pomysłowość i oryginalność zastosowania materiałów.
• Estetyka wykonania.
5. Termin złożenia prac
Prace konkursowe należy złożyć do dnia 16 maja 2022r. – do pani Haliny Rżysko.
Do pracy należy dołączyć etykietę z imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą.
6. Nagrody
Za I-III miejsce - nagrody rzeczowe.
Za udział – dyplomy.
Fundatorem nagród jest Szkolna Rada Rodziców
7. Dodatkowe informacje
Zdjęcia prac konkursowych zostaną wykorzystane do celów promocyjnych szkoły.
Archiwum Aktualności