1 listopada jest czasem przeznaczonym na obchody Dnia Wszystkich Świętych. Specyfika tego dnia jest niezwykła, mistyczna wręcz, niepowtarzalna. Z odległych zakątków kraju, a nawet świata, ludzie przyjeżdżają, aby odwiedzić groby bliskich im osób.
27 października odbył się w naszej szkole apel z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. Samorząd Uczniowski przygotował krótką inscenizację, która wprowadziła wszystkich w nastrój przemyśleń, zadumy, refleksji nad sensem istnienia, bycia na ziemi i śmiercią.
Spotkaliśmy się razem, aby móc przez chwilę zapomnieć o rzeczywistości, ciągłej pogoni za lepszymi ocenami, pieniędzmi, lepszą pracą, nowym autem, nowym życiem, i aby przystanąć wreszcie, aby z pewnej perspektywy móc się przyjrzeć temu, co zostaje za nami, co jutro stanie się przeszłością, niemożliwą do zmiany i poprawy.
Trudno jest mówić o śmierci. Dlatego w tej kwestii sięgnęliśmy do wiedzy ludzi mądrych i wielkich. Wysłuchaliśmy słów ks. Jana Twardowskiego, patrona naszej szkoły, poety, opiekuna dzieci i wspaniałego człowieka oraz myśli Marka Grońskiego, autora wiersza pod tytułem „Bardzo trudne pytania”.
Pierwszego listopada, oddajemy cześć i pamięć bliskim, których już nie ma wśród nas. W tym celu przygotowaliśmy symboliczny „Znicz pamięci”, do którego przyczepiliśmy karteczki z zapisanymi imionami osób, których nie ma już wśród nas oraz uczciliśmy ich minutą ciszy i zadumy.
Mamy nadzieję, że przygotowany przez na Samorząd Uczniowski okolicznościowy apel chociaż trochę oswoił wszystkich zebranych z tematyką śmierci i przemijania, istoty bytu człowieka. Pamiętajmy, że 1 listopada jest datą symboliczną, pamiętać o zmarłych powinniśmy przez cały rok.
Nie zapominajmy także o grobach nieznanych nam osób, zaniedbanych, pustych, których jest wiele. Postarajmy się by na każdym z nich palił się znicz. Symbol, że jednak ktoś pamięta.