Zaproszenie na ślubowanie klasy I
Dzień otwarty
Zapraszamy Rodziców na Dzień Otwarty w środę - 20 listopada w godzinach 16.30. - 18.30.
Termin jest nieco inny, niż podany na początku roku szkolnego, więc prosimy o uwzględnienie tego w swoim kalendarzu.
Za utrudnienia przepraszamy.
Szkolne obchody Święta Niepodległości
W tym roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole został zorganizowany konkurs piosenki patriotycznej oraz quiz wiedzy o Odzyskaniu Niepodległości. Uczniowie klas 4-8 zaprezentowali takie utwory jak: Rota, Marsz Pierwszej Brygady, Rozkwitały pąki białych róż, Jesteś bohaterem, Piechota.
Następnie trzyosobowe zespoły za pomocą aplikacji Kahoot odpowiadały na 12 pytań związanych z Odzyskaniem przez Polskę Niepodległości
W obu konkurencjach najlepsza okazała się klasa 6
Na dole znajdą znajduje się link, który przekieruje Państwa do galerii na naszym szkolnym Facebooku.
#SzkołaDoHymnu
Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Każdego roku 11 listopada oddajemy cześć Polakom, którzy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli naszą wolność. Już od najmłodszych lat, powinno się rozbudzać u dzieci zainteresowanie swoją Ojczyzną i kształtować poczucie dumy z przynależności do Narodu Polskiego. Podobnie jak w ubiegłych latach, również i dzisiaj 8 listopada 2024 r. o symbolicznej godzinie 11:11 cała nasza społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji MEN #SzkołaDoHymnu!
Odśpiewaliśmy wspólne cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
W ten sposób upamiętniliśmy tę szczególnie ważną dla nas Polaków rocznicę, wyrażając w ten sposób swój patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny.
Dzisiejszego dnia zdecydowanie królowały dwa kolory: biały i czerwony i z dumą przypięte piękne kotyliony.
15
Wykład otwarty profesora Mariusza Jędrzejki
Dyrektor Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce serdecznie zaprasza na spotkanie ze znakomitym prof dr hab Mariuszem Jędrzejko. Specjalista od uzależnień behawioralnych pomoże dorosłym odnaleźć odpowiedź na pytanie - "Dlaczego warto wychowywać dzieci w granicach i normach? Jak modelować relacje do smartfonów?"
Wykład otwarty skierowany jest dla wszystkich Rodziców i Nauczycieli z terenu Gminy Kołbiel, a zorganizowany jest w Szkole Podstawowej w Kołbieli we wskazanym terminie.
Serdecznie polecam!!!
„Biblioteka moich marzeń” – szkolny konkurs plastyczny dla klas I - VIII
Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. W tym czasie nauczyciel biblioteki postanowił zaktywizować uczniów i zachęcić do zainteresowania się stanem księgozbioru, w którym można znaleźć wiele atrakcyjnych i wyjątkowych książek. Zorganizowano takie akcje jak: pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych, przygotowano okolicznościową wystawkę na korytarzu przed biblioteką, która wzbudziła zainteresowanie uczniów, przyciągając uwagę kolorowymi obwolutami książek, a także w dniach od 10.10.2024 r. do 24.10.2024 r. przeprowadzono szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Biblioteka moich marzeń”.
Challenge skierowany był do uczniów klas I – VIII i przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – IV oraz V – VIII. Uczniowie aktywnie wzięli udział w konkursie i nadesłali piękne, ciekawe prace. Trzeba powiedzieć, że wychowankowie naszej placówki mają bogatą wyobraźnię i nietuzinkowy talent plastyczny🎨🖌️Pomysły uczniów wypadałoby wykorzystać, zmieniając wyposażenie biblioteki. Jury w składzie: pani Dorota Ziubińska-Matla, pani Halina Rżysko oraz pani Bożena Swatko po burzliwych naradach wybrało następujących laureatów:
Kategoria klas I – IV:
🥇1 miejsce:
Aleksandra Ćwiek, kl. 2
🥈2 miejsce ex aequo:
Maria Jedynak, kl. 2Agnieszka Rżysko, kl. 2
🥉3 miejsce ex aequo:
Alicja Ćwiek, kl. 2Anastazja Prasuła, kl. 3
W kategorii klas V – VIII nagrodę główną otrzymała uczennica klasy 7,
🥇Amelia Prasuła.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie👏🏻💐 Zapraszamy do aktywnego udziału w innych konkursach organizowanych przez nauczyciela biblioteki, które będą przeprowadzone w tym roku szkolnym.
Pasowanie na czytelnika
Biblioteka jest miejscem, gdzie kształtuje się u uczniów podstawy kultury czytelniczej i rozbudza zainteresowania literackie. Kontakt z książką dostarcza młodemu czytelnikowi wiedzy o świecie i ludziach, rozwija wyobraźnię, kształtuje właściwą hierarchię wartości, uwrażliwia na przeżycia i uczucia innych.
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tym roku obchodzony pod hasłem: „Poznajmy się w bibliotece!” . Ten czas jest dobrą okazją do pokazania potencjału biblioteki, jej dorobku, pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności. W bibliotece w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce w październiku miały miejsce następujące wydarzenia literackie i czytelnicze: głośne czytanie utworów ks. Jana Twardowskiego, pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych oraz konkurs plastyczny dla uczniów klas I – VIII „Biblioteka moich marzeń”.
Pasowanie na czytelnika połączone z pierwszym wypożyczeniem książki to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego ucznia i na długo pozostanie w pamięci dziecka. Ceremonia ślubowania na stałe wpisała się do kalendarza uroczystości w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce. W tym roku miała ona miejsce 17 października 2024 r.
Zanim jednak najmłodsi uczniowie zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników, poznali tajniki szkolnej biblioteki i obowiązujące w niej regulaminy. Wychowankowie okazali się świetnymi znawcami baśni oraz bajek i bez problemu rozwiązywali zagadki literackie.
Podczas uroczystego ślubowania uczniowie obiecali, że będą korzystać z książek mądrze oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę pasowania każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom z tekstem roty:
My, Uczniowie klasy pierwszej,
uroczyście ślubujemy,
że o książki z biblioteki
jak o zdrowie dbać będziemy.
Do tradycji naszej szkoły,
zapamiętaj to Kolego,
pasowanie się zalicza
w Alma Mater Twardowskiego.
Miłym akcentem podczas uroczystości pasowania na czytelnika była obecność dyrektora szkoły, Pani Małgorzaty Szostak. Po ceremonii najmłodsi wychowankowie stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej i wypożyczyli swoją pierwszą książkę. Podczas uroczystości miał miejsce również występ artystyczny uczniów klasy ósmej, w którym starsi koledzy wcielili się w role książek i skierowali do pierwszoklasistów ciekawe myśli i sentencje związane z książką i biblioteką.
W październiku miała również miejsce akcja głośnego czytania utworów ks. Jana Twardowskiego. Spotkania czytelnicze były okazją do pochwalenia się przez uczniów znajomością utworów patrona szkoły oraz poznanie jego innych, uduchowionych, o głębokim przesłaniu opowiadań. W tym dniu akcentowano również znaczenie książki, która nie tylko wprowadza w świat wiedzy i ciekawych przygód, ale także jest świetną zabawą.
Głównym celem akcji przeprowadzonych w naszej szkole było zachęcenie uczniów do korzystania z zasobów księgozbioru szkolnego, toteż mam nadzieję, że wszyscy będą często odwiedzać bibliotekę i rozbudzać w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów literackich. Naszym najmłodszym czytelnikom życzę ciekawych przygód w świecie książek!
10
Gminny Turniej Piłki Nożnej 2024
16 października liczna grupa naszych uczniów pojechała do Kołbieli. Tego dnia, na pięknym obiekcie sportowym, odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej. Zawody rozegrano w czterech kategoriach: dziewczynki kl. IV-VI, chłopcy kl. IV-VI, dziewczynki kl. VII-VIII i chłopcy kl. VII – VIII.
Sportowa walka dostarczyła wiele emocji. Nasi młodsi uczniowie zajęli III miejsca w rozgrywkach, a dziewczynki i chłopcy z klas starszych IV miejsca.
Miło nam poinformować, że Milena Królak z kl. VIII została najlepszą zawodniczką rozgrywek w kategorii dziewczynek kl. VII – VIII.
Milenie gratulujemy wyróżnienia, a wszystkim zawodnikom dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w zawodach.
5
Uroczysty Dzień Edukacji Narodowej
W dniu dzisiejszym 15.10.2024r. obchodziliśmy święto polskiej szkoły, czyli Dzień Edukacji Narodowej. Rozpoczynając akademię przywitaliśmy w naszej szkole szanownych gości: Sylwester Winek - Wójt Gminy Kołbiel i Dyrektor GZEASu Panią Annę Czarnecką - Markowską oraz Panią Dyrektor, nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników obsługi i administracji szkolnej.
Jako podziękowanie dla Kadry Pedagogicznej za trud, wiedzę, cierpliwość, uśmiech i serce przygotowaliśmy krótki program artystyczny ukazujący różne talenty uczniów naszej szkoły, czyli recytację, taniec i śpiew. Montaż słowno muzyczny przeplatany był piosenkami z okazji DEN. Nasz szkolny chór pięknie i wzruszająco wyśpiewał „Czternastego października”, „Samba dla Pani dla Pana”, czy "Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia". Uczennice klas młodszych II i III we właściwy, uroczy sobie sposób zaprezentowały wiersze „Na straganie” i „Żaba”, natomiast uczniowie klasy VI wyrecytowali życzeń moc w wiązanej mowie. Uczennice klasy VIII po raz kolejny dały popis przedstawiając pięknie dopracowany, elektryzujący, dynamiczny taniec współczesny.
Następnie głos zabrał Pan Wójt, Pani Dyrektor oraz przedstawiciel Rady Rodziców Pani Beata Rosłoniec. W przemówieniach pojawiło się wiele ciepłych i serdecznych słów pod adresem pracy nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.
Pan Sylwester Winek wręczył Nagrody Wójta, a Pani Małgorzata Szostak Nagrody Dyrektora. Słodkim upominkom nie było końca…
Pani Dyrektor, Nauczyciele i pracownicy naszej szkoły otrzymali dzisiaj przepyszny tort, słodkie upominki, żartobliwe bony i piękne kwiaty.
Pani Dyrektor, Kochani, Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi: DZIĘKUJEMY!!!
Samorząd Uczniowski.
10
Serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Sportowy sukces Julii Rosłoniec!!!
We wtorek, 8 października w miejscowości Zielonka, odbyły się Mazowieckie Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowała Julia Rosłoniec z kl. VI. Uczennica walczyła o to, aby zakończyć swój bieg na jak najlepszym miejscu i móc zakwalifikować się do dalszego etapu zawodów. W biegu dziewcząt kl. VI na dystansie 800 m startowało prawie 40 zawodniczek, więc rywalek było dużo!
Z ogromną radością informujemy, że Julia Rosłoniec zajęła 5 miejsce w wyżej wymienionym biegu i zakwalifikowała się do kolejnego etapu zawodów, które odbędą się w kwietniu 2025 r.
BRAWO JULIA!!!
Serdecznie gratulujemy tak pięknego wyniku i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w zawodach międzypowiatowych.
Życzymy dalszych sukcesów sportowych
JULIA, JESTEŚMY Z CIEBIE DUMNI!!!
Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka w naszej szkole obchodziliśmy na wesoło.
Dziewczynki zadbały o to, by był to niezapomniany dzień, pełen wyzwań i konkurencji. Na początek przedstawiono JURY, do składu którego zaproszono dziewczynki - przedstawicielki klas IV, V, VI, VII i VIII.
Miały one zadanie uważnie obserwować zmagania i sprawiedliwie przydzielać punkty. Wybrani chłopcy z danej klasy na zmianę, niczym w sztafecie walczyli zespołowo o nagrodę „Super Chłopaka”
Jak mogliśmy się tego spodziewać, chłopcy bardzo ambitnie podeszli do wykonania każdego zadania
Było wiele konkurencji np. :
Bob budowniczy,
wiązanie krawata,
czesanie fryzur,
odgadywanie marek aut,
podbijanie piłki,
przyszywanie guzika,
wykonanie makijażu na balonie i wreszcie:
taniec z wybraną dziewczyną!
Wszyscy chłopcy w konkurencjach poradzili sobie doskonale!
Po ich zakończeniu, chwilą wytchnienia, śmiechu i zabawy była sesja fotograficzna w FOTO –BUDCE
Po skrupulatnym podliczeniu wszystkich punktów z każdej konkurencji, Jury ogłosiło, że zwycięzcami okazali się chłopcy z klasy VI zdobywając aż 94 punkty!
Punktem kulminacyjnym było wręczenie im „Krawatów Super chłopaka”.
Pozostali chłopcy biorący udział w konkurencjach otrzymali „Odznakę Super chłopaka”.
Na koniec wszyscy chłopcy z naszej szkoły zostali poczęstowani słodkim upominkiem
To był wspaniały dzień, pełen pozytywnych wrażeń. Na długo pozostanie w naszej pamięci!!!
Resztę zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia można obejrzeć tutaj:
Mamy mistrzynię powiatu!!!
Kolejne zawody w biegach już za nami. 30 września pięciu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Mistrzostwach Powiatu Otwockiego Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych w Indywidualnych Biegach Przełajowych, które odbyły się w Otwocku. W zależności od kategorii wiekowej zawodnicy mieli do pokonania następujące dystanse: Zofia Kowalczyk z kl. V i Julia Rosłoniec z kl. VI – 800 m, Piotr Jedynak z kl. VI i Milena Królak z kl. VIII – 1000m, a Michał Wasążnik z kl. VIII – 1500 m.
Z wielką radością informujemy, że JULIA ROSŁONIEC zajęła I miejsce i została MISTRZYNIĄ POWIATU OTWOCKIEGO.
Warto podkreślić, że w tym roku w zawodach udział wzięło bardzo dużo dzieci, dlatego rywalizacja była bardzo trudna i trwała do samej mety.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział i sportową walkę w zawodach, a Juli życzymy dalszych sukcesów w biegach przełajowych międzypowiatowych.
3
Sukcesy sportowe naszych uczniów!
Dnia 26 września 2024 r. na obiekcie sportowym w Kołbieli odbyły się Gminne Biegi Przełajowe. Zawodnicy ze szkół podstawowych z: Kątów, Człekówki, Kołbieli i Rudzienka rywalizowali o jak najlepsze miejsce wśród uczniów w danej kategorii wiekowej. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów z klas V-VIII. Zawodnicy mieli do pokonania następujące dystanse: dziewczynki i chłopcy z kl. IV-VI 800 m, dziewczynki z kl. VII–VIII 1000 m i chłopcy z klas VII–VIII 1500 m.
Najlepsze wyniki uzyskali:
Julia Rosłoniec z kl. VI - I miejsce,
Milena Królak z kl. VIII - I miejsce,
Zofia Kowalczyk z kl. V - II miejsce,
Piotr Jedynak z kl. VI - II miejsce.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły na forum Gminy Kołbiel, a najlepszym gratulujemy super wyników i życzymy dalszych sukcesów w zawodach powiatowych.
5
Zmiana planu lekcji
Informuję, że od poniedziałku - 30 września nastąpi zmiana planu lekcji dla wszystkich klas.
Plan lekcji jest już wprowadzony w Librusie. Bardzo proszę o zapoznanie się z zaplanowanymi zmianami.
Jednocześnie informuję, że od 30 września zajęcia świetlicowe będą się kończyć wg harmonogramu zamieszczonego w zakładce "świetlica"
Dyrektor
Pomoc dla powodzian
Trzy dni trwała w naszej szkole akcja pomocy powodzianom. Zorganizowało ją Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z OSP w Kołbieli. Kolejny raz przekonaliśmy się, że nasi darczyńcy- uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, mają wielkie serca i nie pozostają obojętni na los potrzebujących mieszkańców południowej Polski.W wyniku akcji zebraliśmy sporą ilość żywności, środków higienicznych, chemii gospodarczej, a także odzieży, ręczników i koców.Wolontariusze posegregowali dary, zapakowali je i opisali, aby ułatwić ich rozdysponowanie wśród powodzian. Worki zostały przekazane do OSP w Kołbieli.Serdecznie dziękujemy osobom, które włączyły się do naszej akcji i kolejny raz potwierdziły, że warto i trzeba pomagać, bo dobro powraca.🧡💛💚💙💜🤎🤍❤️
Wolontariusze
1
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
19 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli wcześniej okazję przedstawić swój program na wspólnym spotkaniu. Nie zabrakło chwytliwych postulatów: „kolorowe dni”, „dzień bez sprawdzianów” czy „większa ilość dyskotek”. Każdy uczeń naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata. Nad całością wyborów czuwali opiekunowie samorządu- Pani Dorota Ziubińska- Matla i Aleksandra Piotrowska. Na nich spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania. Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Szkoły został uczeń klasy VIII Mateusz Krupiński, który zdeklasował swoich konkurentów💪🏻 Zdobył 38 głosów. Mateuszowi gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnego stanowiska👏🏻
Osoby, które również weszły w skład samorządu uczniowskiego to:Amelia Prasuła z klasy VIIKornelia Piotrak z klasy VIWiktoria Domańska z klasy VIIPaulina Frąckiewicz z klasy VI
8
POMAGAMY!
Uroczystość pod pomnikiem leśników
13 września uczniowie naszej szkoły z pocztem sztandarowym reprezentowanym przez chłopców z klasy ósmej wraz z dyrektorem - Panią Małgorzatą Szostak oraz nauczycielkami - Panią Beatą Badurek i Panią Dorotą Ziubińską-Matla wzięli udział w uroczystości upamietniającej leśników z rodziny Nowakowskich, bestialsko zamordowanych w 1943 r. nieopodal leśniczówki Gózd. Po mszy polowej, którą odprawił ks. proboszcz Krzysztof Abramowski wiązankę biało czerwonych kwiatów złożył Wójt Gminy Kołbiel - Pan Sylwester Winek. Na koniec głos zabrała prawnuczka Dobrosława Nowakowskiego i praprawnuczka Mieczysława Nowakowskiego, która ze wzruszeniem opowiedziała historię swojej rodziny.
Uczymy młode pokolenie, że pamięć o poległych w walce o wolność Polski, to nasze zobowiązanie i nasza odpowiedzialność.
Program szczepień zalecanych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)
Kluczowym celem programu jest zwiększenie liczby dzieci zaszczepionych przeciw HPV, a w konsekwencji zmniejszenie liczby osób z nowotworami szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi wywoływanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego.
Organizacja szczepień przeciw HPV w szkołach pozwoli na:
- zwiększenie dostępności szczepień w ramach oferowanego dodatkowego świadczenia Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ);
- zwiększenie wiedzy zdrowotnej wśród uczniów i rodziców na temat HPV
i znaczenia szczepień ochronnych w zapobieganiu występowania nowotworów.
Założenia programu:
- szczepienia będą realizowane na terenie szkół, które wyrażą chęć udziału w programie, w miejscu dostosowanym do wykonania szczepienia, np. gabinecie profilaktyki zdrowotnej;
- szczepienia będą wykonywane przez personel Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarz oraz pielęgniarka), z którym szkoła nawiąże współpracę;
- do udziału w programie może się zgłosić każda szkoła podstawowa,
do której uczęszczają dzieci w wieku od ukończenia 9 do ukończenia 14 roku życia; - koordynacją szczepień z poziomu szkoły zajmuje się dyrektor szkoły
lub osoba przez niego wskazana. Dane szkolnego koordynatora powinny zostać przekazane do właściwego kuratora oświaty oraz miejscowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE); - Ministerstwo Zdrowia rekomenduje organizację szczepień co najmniej dwa razy w półroczu, pozwoli to na szczepienie pierwszą i drugą dawką szczepionki w ciągu roku szkolnego.
Przewodnik_dla_rodzicow_i_lekarzy_-_Jak_rozmawiac_z_nastolatkami_o_szczepieniu_przeciw_HPV(1).pdf
Przewodnik_po_szczepieniach_przeciw_HPV_dla_rodzicow_nastolatkow(1).pdf
Wzor_deklaracja_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotyczaca_szczepienia_przeciw_HPV_w_szkole_(.docx
Archiwum Aktualności